Quantcast
< sekcia Magazín

Zomrel francúzsky filozof André Glucksmann

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Francúzsky filozof, politológ a novinár André Glucksmann bol, napríklad spolu s Bernardom-Henrim Lévym, predstaviteľom hnutia tzv. nových filozofov.

Paríž 10. novembra (TASR) - Vo veku 78 rokov zomrel v noci nadnes francúzsky filozof, politológ a novinár André Glucksmann, informovali dnes francúzske médiá. Filozofovo úmrtie prostredníctvom svojej facebookovej stránky potvrdil aj jeho syn Raphaël.

Glucksmann bol, napríklad spolu s Bernardom-Henrim Lévym, predstaviteľom hnutia tzv. nových filozofov.

Narodil sa v Boulogne-Billancourt pri Paríži rodičom židovského aškenázskeho pôvodu, ktorí do Francúzska emigrovali pred nacizmom z Rumunska a Československa.

Silný vplyv naňho mal Raymond Aron, ktorému robil asistenta na univerzite Sorbonne a ktorý mu pomohol s vydaním jeho prvej knihy Reč vojny.

V roku 1968 ešte zastával radikálne ľavicové pozície a uvažoval o zrušení štátu z pozície anarchismu a maoizmu. V 70. rokoch sa však priklonil k pravici a stal sa kritikom totalitarizmu a posttotalitarizmu. Vystupoval aj proti komunistickému zriadeniu vo východnej Európe, ale podporoval i disidentské hnutie v iných častiach sveta.

Bol bojovníkom za demokraciu a ľudské práva a prednedávnom sa angažoval v kampani za lepšie zaobchádzanie s Rómami vo Francúzsku. Svojho času, počas vojny v Kosove v roku 1999, podporil vojenskú intervenciu voči Srbsku a v rusko-čečenskom konflikte bol na strane čečenského národa, konštatoval dnes denník Libération.

Glucksmann sa vypracoval aj na vplyvného komentátora francúzskych denníkov Libération a L'Express a glosátora vývoja na francúzskej politickej scéne.

Smútok z filozofovho úmrtia vyjadrila medzičasom francúzska ministerka kultúry Fleur Pellerinová, ako aj jej kolega, minister hospodárstva Emmanuel Macron, ktorý pre rozhlasovú stanicu Europe 1 uviedol, že Glucksmann patril k odvážnym filozofom, ktorí formovali život mesta.