< sekcia Magazín

V Paríži sa bude dražiť Gauguinove dielo z tahitského obdobia

Na snímke priečelie parížskeho Grand Palais s premietanými fragmentami obrazov Paula Gauguina 29. novembra 2017. V Grand Palais je veľká retrospektívna výstava jedného z vrcholných predstaviteľov postimresionizmu Paula Gauguina. Prístupná je do 22. januára 2018. FOTO TASR/AP Foto: TASR

V uplynulých rokoch došlo k nárastu záujmu o Gauguinov postoj k mladým ženám, ktoré sa objavujú na jeho maľbách z tohto obdobia.

Paríž 3. decembra (TASR) - Ojedinelé plátno od francúzskeho postimpresionistického maliara Paula Gauguina, pochádzajúce z obdobia, ktoré strávil na polynézskom ostrove Tahiti, pôjde v utorok do dražby konanej v Paríži. Podľa odhadov sa dielo predá za päť až sedem miliónov eur.

O dražbu v aukčnom dome Artcurial je veľký záujem na pozadí narastajúcej polemiky v súvislosti s Gauguinovým vzťahom s mladými dievčatami na Tahiti a jeho zobrazovaním týchto domorodkýň, informuje agentúra AFP.

Maľba s názvom "Te Bourao II" je jedným z mála Gauguinových diel z jeho tahitského obdobia, ktoré sú stále v súkromných rukách. Plátno je datované do roku 1897 a zobrazuje tahitskú krajinu. Názov obrazu pochádza z výrazu pre "strom" v tamojšom jazyku. Aukčný dom Artcurial uviedol, že Gauguinove dielo z tahitského obdobia sa vo Francúzsku naposledy vydražilo pred 22 rokmi.

"Táto olejomaľba je dedičným dielom, ktoré zhmotňuje umelcove tahitské témy a záujmy z čias, keď zažíval rozličné trápenia," uvádza sa vo vyhlásení aukčného domu.

V uplynulých rokoch došlo k nárastu záujmu o Gauguinov postoj k mladým ženám, ktoré sa objavujú na jeho maľbách z tohto obdobia. Výstava umelcových diel je momentálne prístupná v londýnskej Národnej galérii.