< sekcia Magazín

Hoci bol nevinný, takmer 30 rokoch čakal na popravu, už je slobodný

Glenn Ford Foto: TASR/AP

Glenna Forda usvedčila z vraždy porota zložená výhradne z bielych Američanov; on sám akúkoľvek vinu odmietal.

New Orleans 12. marca (TASR) - Odsúdenca z amerického štátu Louisiana prepustili na slobodu po takmer 30 rokoch čakania na popravu, oznámila dnes agentúra Reuters.

Afroameričana Glenna Forda (64) odsúdili za lúpež a vraždu hodinára v meste Shreveport z roku 1983. Na popravu na elektrickom kresle čakal od marca 1985 v prísne stráženej väznici v meste Angola v štáte Louisiana, odkiaľ ho prepustili na slobodu v utorok podvečer.

Forda usvedčila z vraždy porota zložená výhradne z bielych Američanov; on sám akúkoľvek vinu odmietal. Prokuratúra minulý týždeň požiadala o anulovanie pôvodného rozsudku s ohľadom na nové dôkazy, ktoré definitívne spochybnili Fordovu účasť na zločine.

Príslušný dôkazový materiál bol pritom k dispozícii už od úplného začiatku vyšetrovania prípadu. Ak by ho vtedajší vyšetrovatelia brali dostatočne vážne, Ford by nikdy nemusel skončiť vo väzení ani pred súdom, uviedla prokuratúra v minulotýždňovej žiadosti o prepustenie.

Bezprostredne po utorkovom prepustení Ford vyjadril ľútosť nad tým, že vo väzení stratil skoro 30 rokov svojho života. Zároveň ale zdôraznil, že má z novonadobudnutej slobody radosť.

"Moje myšlienky ide všetkými možnými smermi, ale je to dobrý pocit," povedal podľa BBC Ford novinárom čakajúcim pred väznicou.

Podľa zákonov štátu Louisiana by za každý rok strávený vo väzení mohol dostať odškodné vo výške 25.000-25.000 dolárov, a ďalších 80.000 dolárov ako jednorazovú kompenzáciu za stratené životné príležitosti.