Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 9. december 2023Meniny má Izabela
< sekcia Magazín

George Eastman dal svojim fotoaparátom meno Kodak

Na archívnej snímke z konca 20. rokov 20. storočia (1920) spoluzakladateľ spoločnosti Eastman Kodak - George Eastman (vľavo) a Thomas Alva Edison pózujú so svojimi vynálezmi. Foto: TASR/AP Photo

Ako 24-ročný mladík sa Eastman chystal na dovolenku a rozhodol sa, že svoju cestu zdokumentuje. Za päť dolárov si kúpil návod, ako urobiť fotku a zaobstaral si kompletné fotografické náčinie.

Waterville/Bratislava 12. júla (TASR) - Americký vynálezca prvého zvitkového filmu George Eastman bol priekopník a zakladateľ fotografického priemyslu. Skonštruoval aj prvý ručný fotografický prístroj Kodak. V sobotu 12. júla uplynie 160 rokov od narodenia človeka, ktorý reklamným sloganom "Vy stlačíte spúšť, my urobíme ostatné" priblížil fotografovanie masám ľudí.

George Eastman sa narodil 12. júla 1854 vo Waterville v americkom štáte New York. Jeho otec zomrel, keď bol on ešte malé dieťa. So štúdiami sa musel rozlúčiť už v štrnástich rokoch, rodina totiž nemala žiadne peniaze a on sa musel starať o svoju matku a dve sestry, jedna z nich bola ťažko zdravotne postihnutá. Napriek tomu sa mu podarilo založiť v americkom Rochesteri spoločnosť Eastman Kodak Company, ktorá sa v súčasnosti sústreďuje na trh digitálneho zobrazovania pre podniky a korporácie.

Ako 24-ročný mladík sa chystal na dovolenku a rozhodol sa, že svoju cestu zdokumentuje. Za päť dolárov si kúpil návod, ako urobiť fotku a zaobstaral si kompletné fotografické náčinie. V tých časoch to znamenalo, že okrem kufra s osobnými vecami musel nosiť aj veľkú skrinku aparátu (asi ako dnešná mikrovlnka), ktorý mohol stáť len na ťažkom pevnom stojane. Nezaobišiel sa ani bez vody a stanu, aby mohol potme nanášať fotografickú emulziu na sklenené doštičky. Na ne potreboval ešte ťažký kovový držiak. Na výlet napokon nešiel, ale fotografovanie ho úplne pohltilo.

Dočítal sa, že fotografi si môžu sami miešať želatínovú emulziu. Experimentoval celé noci a po troch rokoch skúšania sa dopracoval k úspechu. V apríli 1880 založil firmu a začal vyrábať a predávať suché platne. Sklo sa pokúšal nahradiť ľahším a ohybnejším materiálom, ktorý by sa dal zvinúť. V roku 1884 sa postupne prepracoval k zvinovaciemu filmu.

Kde vznikol názov prístroja?

Ilustračné foto
Foto: TASR/AP
Nový prístroj - jednoduchý fotografický aparát Kodak, prvý so zvinovacím filmom, ktorý sa dal uchopiť jednou rukou, napokon predstavil 15. júna 1888. Mnohí vtedy špekulovali, ako vzniklo meno prístroja, ktorý mohol používať hocikto.

Eastmanovi sa veľmi páčilo písmeno K a chcel, aby bolo na začiatku i na konci slova. To, čo je medzitým, vzniklo ako výsledok nekonečných kombinácií hlások. Obchodnú značku Kodak si dal zaregistrovať 4. septembra 1888 a zároveň si dal patentovať fotoaparát, ktorý používal zvinovací film.

Technický vývoj šiel potom rýchlo dopredu. Eastmanov zvinovací film umožnil v roku 1891 zhotoviť filmovú kameru a koncom 20. rokov 20. storočia aj farebný film. Medzi obľúbené výrobky Eastman Kodak Company sa zaradil v roku 1895 aj prvý vreckový fotoaparát Pocket Kodak, považovaný za predchodcu moderných fotoaparátov. Ďalší pokrok Amerika zažila v roku 1900, keď sa na trhu objavil prvý fotoaparát pre deti za jeden dolár Brownie.

Eastman pomohol medicíne, priemyslu, vzdelaniu, umeniu i zábave. Na sklonku života ho postihla vážna choroba a bolesti ho priviedli k samovražde. Zomrel 14. marca 1932 v americkom Rochesteri v štáte New York vo veku 77 rokov.