Bratislava 23. marca (TASR) - Režisér Jan Svěrák dokončuje svoj nový film, ktorý vznikal celé mesiace v absolútnom utajení. V komédii Pět švestek predstaví partiu priateľov, ktorí sa rozhodnú vziať život ešte raz do vlastných rúk a vyplávať na more. TASR o tom informovala distribučná spoločnosť Magic Box Slovakia, film uvedie do kín v máji.
„Je to komédia o dvoch rebelujúcich starenkách a troch starcoch, ktorí sa vydávajú na more bez dozoru dospelých,“ priblížil Jan Svěrák filmovú novinku. Okrem hlavnej hrdinky v podaní Lenky Termerovej sa v nej predstavia aj ďalšie výrazné herecké osobnosti - Oldřich Kaiser, Jan Vlasák, Dana Syslová a Petr Kostka.
„S Oldřichom Kaiserom a Janom Vlasákom som už nakrúcal a pri písaní scenára som si ich hneď predstavoval. Ostávalo už len nájsť hlavnú predstaviteľku (Lenku Termerovú) a ďalších dvoch do pätice (Danu Syslovú a Petra Kostku),“ povedal režisér s tým, že dni strávené na jednej lodi ukázali, že to bola dobrá voľba. „Nielenže boli odvážni a šikovní, že sa pri námorných manévroch neutopili, ale hlavne dokázali svoje postavy zahrať dôstojne a komicky zároveň.“
Dojímavá aj hravá komédia o priateľstve, láske, odpustení a odvahe žiť naplno v každej životnej etape vznikala minulý rok v auguste a septembri. Jedenásť dní sa nakrúcalo v Česku a tri týždne v Grécku, priamo na plachetnici. „Natáčali sme na lodi, kde sa zmestil len minimálny štáb, zložený väčšinou z priateľov a rodiny,“ opísal Svěrák. „Až počas nakrúcania mi došlo, že vlastne robíme roadmovie a že sa mi tak plní sen vrátiť sa k spôsobu práce, akým kedysi vznikol film Jízda,“ dodal režisér komédie, ktorá divákom pripomenie, že „priateľstvá a sny nestarnú“.
Premiéra je naplánovaná na 28. mája.