< sekcia Magazín

V jazere Titicaca archeológovia našli vyše tisícročný poklad

Tím belgických a bolívijských archeológov našiel viac než 2000 kusov keramiky, drahokamov a zlatých predmetov na kedysi obradnom mieste na dne jazera Titicaca v Bolívii. Informovala o tom vo štvrtok 10. októbra 2013 agentúra DPA. Foto: TASR/AP

Najimpozantnejšie z predmetov sú podľa odborníkov staré najmenej 1000 rokov a ide o dobre zachované hlavy pumy vytesané z kameňa.

La Paz 10. októbra (TASR) Tím belgických a bolívijských archeológov našiel viac než 2000 kusov keramiky, drahokamov a zlatých predmetov na kedysi obradnom mieste na dne jazera Titicaca v Bolívii. Informovala o tom dne agentúra DPA.

Najimpozantnejšie z predmetov sú podľa odborníkov staré najmenej 1000 rokov a ide o dobre zachované hlavy pumy vytesané z kameňa. Archeológovia na nálezisku objavili aj zlaté pláty vytvarované do podoby ďalších druhov zvierat.

"Našli sme archeologický materiál pochádzajúci z kečuánskej a inkskej kultúry," povedal vedúci projektu Christopher Delaere na stretnutí s prezidentom Evom Moralesom, ktoré prenášala bolívijská televízia.

Delaere ďalej uviedol, že predmety našli potápači približne sedem metrov pod hladinou neďaleko ostrova Sun. V jazere, ktoré leží na hraniciach medzi Peru a Bolíviou, sa našlo aj kormidlo a kotva z lode z predkolumbovského obdobia.

Jazero Titicaca sa nachádza v nadmorskej výške 3811 metrov a pre Kečuáncov bolo posvätné. José Luis Paz, archeológ z univerzity v La Paze, povedal, že nález tohto druhu nie je prvý, ale napriek tomu je významný.

Odborník na andskú antropológiu na Univerzite Južnej Kalifornie (University of Southern California) povedal, že na základe obmedzeného množstva informácií, ktoré má k dispozícii, je nález opodstatnený.

"Takéto obradné predmety sa nachádzajú v celom jazere a najčastejšie neďaleko ostrovov."