< sekcia Magazín

Zábojník: Návšteva Jána Pavla II. v roku 1995 sa pripravovala mesiace

Pápež Ján Pavol II. , ktorý je na dvojdňovej návšteve ČSFR, zavítal 22. apríla 1990 do Bratislavy. Na snímke predseda FZ ČSFR Alexander Dubček a Svätý Otec pred odletom. Foto: TASR Pavel Neubauer

Pápež Ján Pavol II. počas svojho 27 rokov trvajúceho pontifikátu absolvoval 104 zahraničných ciest a tri z nich viedli na Slovensko.

Bratislava 17. mája (TASR) – Prvú návštevu pápeža Jána Pavla II. na Slovensku v roku 1990 zorganizovali veľmi rýchlo, čo bolo z pohľadu zaistenia bezpečnostných opatrení mimoriadne náročné. Uviedol to pre TASR bývalý riaditeľ Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií a bezpečnostný expert Juraj Zábojník.

Pápež Ján Pavol II. počas svojho 27 rokov trvajúceho pontifikátu absolvoval 104 zahraničných ciest a tri z nich viedli na Slovensko. "Termín prvej návštevy bol šibeničný, pretože mnohé veci, ktoré sa riešia a pripravujú niekoľko mesiacov, museli byť zrealizované za niekoľko týždňov, respektíve niekoľko dní," priblížil pri príležitosti 100. výročia narodenia Jána Pavla II. (18. 5. 1920) Zábojník.

Druhá návšteva Jána Pavla II. sa uskutočnila v lete 1995 a pripravovala sa niekoľko mesiacov. Bola výnimočná v porovnaní s inými návštevami svetových štátnikov čo do počtu nasadených síl a prostriedkov či participáciou všetkých zložiek a inštitúcií. Zapojili sa takmer všetci príslušníci Policajného zboru, armády, silových rezortov i ich civilní zamestnanci a Vatikánskej gardy.

"Vzhľadom k tomu, že išlo o pomerne bohatý program a Svätý Otec počas druhej návštevy strávil na Slovensku päť dní, boli po stránke pyrotechnickej a hygienicko-toxikologickej preverené a skontrolované všetky miesta pobytu, ako aj trasy presunu, či na zemi, pod zemou alebo vo vzdušnom priestore. Brali sa do úvahy všetky potenciálne druhy ohrozenia. Nesmieme zabudnúť, že na pápeža bol v roku 1981 štyrmi výstrelmi spáchaný atentát, ktorý bol neúspešný možno aj preto, že držal v náručí dieťa," objasnil Zábojník.

"Bezpečnostné opatrenia musia byť veľmi precízne naprogramované. Napríklad v prípade útoku okamžite dochádza ku konfiškácii všetkých fotoaparátov, mobilov, kamier, aby bolo čím najviac dôkazového materiálu k objasneniu spôsobu prevedenia útoku," povedal.

Po druhý raz v histórii slovenského národa, po prvýkrát v podmienkach existencie samostatnej republiky, pricestoval 30. júna 1995 na štvordňovú návštevu Slovenska pápež Ján Pavol II. , 264. rímsky biskup, archívna snímka.
Foto: TASR - Vladimír Benko
Spomína, že sa od pápeža ani "nepohol" a bol k nemu najbližšie ako jeho osobný ochranca. "Vytvorili sme bezpečnostné kruhy a zóny chrániace pápeža a zabezpečili všetky miesta ako aj omše, ktoré sa konali za účasti až státisícov občanov," uviedol.

Svätý Otec mal požiadavku zaletieť z poľskej strany zo Zakopaného ku štítu a skalám Rysov. "Ukazoval mi, kadiaľ ako mladý kňaz chodil na túry. Videl som, aký bol šťastný, keď spomínal na tieto roky. Bolo to veľmi silné a dojímavé," dodal Zábojník.

Vatikánske noviny potom písali o slovenskej polícii ako o vysoko profesionálnej zložke, ktorá bola v rámci zabezpečenia jednej z vtedajších 74 misií pápeža Jána Pavla II. po svete na prvých dvoch miestach.

Posledná návšteva Jána Pavla II. na Slovensku sa uskutočnila v septembri 2003 ako jeho 102. zahraničná cesta.