< sekcia Magazín

Kábul sa pýši novým moderným akvaparkom, zatiaľ však bez žien

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Vstupné je na afganské pomery, kde je priemerná mesačná mzda v prepočte okolo 160 eur, veľmi vysoké.Kábul 10. októbra (TASR) - V centre afganskej metropole Kábul vznikol v zatiaľ nepomenovanej budove moderný akvapark s početnými šmykľavkami, bazénmi s umelými vlnami a vymoženosťami ako vírivka či sauna. V areáli pre 1000 návštevníkov však nestretnete žiadne ženy, čo súvisí s pravidlami prísneho výkladu islamu, pripomína agentúra Reuters.

Akvapark vznikol z iniciatívy skupiny investorov zo stále sa rozširujúcej skupiny bohatých Afgancov, ktorí sa neobávajú vložiť svoje peniaze do projektov v krajine poznačenej dlhodobým ozbrojeným konfliktom.

"Keď sme sa rozhodli vybudovať toto miesto, vedeli sme, že sa blíži rok 2014 a s ním odchod zahraničných vojakov. Pre nás to nič neznamená," citovala agentúra Reuters jedného z majiteľov, ktorí do kúpaliska pri budove parlamentu investovali v prepočte okolo štyroch milión eur.Vstupné je na afganské pomery, kde je priemerná mesačná mzda v prepočte okolo 160 eur, veľmi vysoké. Návštevníci podľa Reuters platia v prepočte niečo vyše šesť eur. Ani tak však o hostí zatiaľ nie je núdza. Mnoho detí vrátane dievčat, ktoré majú povolený vstup do veku 10 rokov, si podobné vodné radovánky užívajú vôbec prvýkrát v živote.