Quantcast
< sekcia Magazín

Kráľ ľudových piesní, Jožka Černý, oslavuje 80 rokov

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Za množstvo predaných albumov Černý získal v roku 1987 od spoločnosti Supraphon zlatú platňu a od roku 1994 zlaté, platinové a diamantové platne od nakladateľstva Multisonic.

Čejč/Bratislava 14. marca (TASR) – Legendárny folklórny spevák z južnej Moravy Jožka Černý si za svoju tvorbu vyslúžil pomenovanie "kráľ ľudových piesní." V tomto žánri si priazeň publika získal mnohými šlágrami, za všetky možno spomenúť hity Za tú horú, za vysokú, Když sem šel z Hradišťa alebo Padá, padá rosenka, ktoré si v jeho podaní získali množstvo fanúšikov. Na konte má viac ako 30 albumov a vyše jeden milión predaných hudobných nosičov.

Stále aktívny a obľúbený umelec, popularizátor ľudovej piesne, Jožka Černý, sa v pondelok 14. marca dožíva 80 rokov.

Jožka Černý, rodným menom Josef Černý, sa narodil 14. marca 1942 v obci Čejč na južnej Morave do rodiny sedlára. So speváckymi vystúpeniami, ku ktorým ho podnecovala staršia sestra začal už ako štvorročný. Ako malý chlapec dokonca zaspieval v Hodoníne československému prezidentovi Edvardovi Benešovi pri príležitosti jeho návratu z londýnskeho exilu. Okrem T. G. Masaryka spieval Jožka Černý všetkým česko-slovenským a českým prezidentom.

Vzdelával sa v Baťových závodoch, kde sa vyučil za mechanika – opravára šijacích strojov. Jožka Černý síce vystupoval na mnohých domácich i zahraničných javiskách, no na živobytie si roky zarábal aj ako remeselník, mechanik šijacích strojov, umelecký kováč či automechanik.

Prvým nástrojom, ktorý ho pri ľudovej piesni sprevádzal bol cimbal. Skúsenosti naberal v moravských folklórnych súboroch Břeclavan či Podlužan. Do širšej pozornosti sa dostal v 60-tych rokoch minulého storočia vďaka Brnianskemu rozhlasovému orchestru ľudových nástrojov, s ktorým zaujal v rozhlasovej relácii Na pěknú notečku. Vtedajší dramaturg tohto hudobného telesa Jaroslav Jakubíček pre Černého upravil ľudovú pieseň Když sem šel z Hradišťa a tento clivý hit českého umelca preslávil. V spolupráci s brnianskym orchestrom nahral okolo 1200 piesní a taktiež spolu napríklad vytvorili úspešnú platňu Za tú horú, za vysokú (1983).

Repertoár známeho českého umelca tvoria aj piesne spojené s dychovou hudbou. Stál pri zrode Moravanky, ktorá ho od roku 1979 sprevádzala pri spievaní šlágrov ako napríklad Nedaleko od Trenčína, Okolo Seče či Břeclavská kasárňa. Populárne moravské a slovenské ľudové piesne, ktoré sú súčasťou albumu Když sem šel z Hradišťa (1992) naspieval za hudobného sprievodu Kapely Petra Olivy. Umelecké spojenie Jožka Černého s Orchestrom Václava Hybša vyústilo do vzniku populárnej platne Lásko, Bože, lásko (1993) obsahujúcej české národné piesne.

Okrem českých, moravských a slovenských ľudových piesní je Jožka Černý milovníkom jazzu, swingu aj klasickej hudby. Na popud vtedajšieho manažéra Karla Vágnera naspieval koncom 90-tych rokov s českou operetnou a muzikálovou speváčkou Ivetou Dufkovou album S árií mládnout smíš (1999). Poslucháči si na ňom mohli vypočuť Černého hlas na pozadí melódií hudobných velikánov ako Piotr Iľjič Čajkovskij, Johann Sebastian Bach alebo Giuseppe Verdi.V roku 2010 potešil najmladších poslucháčov CD-čkom Jožka Černý dětem. Slávneho speváka ľudoviek pri vystúpeniach sprevádza cimbalová skupina Gracia, s ktorou účinkuje už vyše 25 rokov.

Za množstvo predaných albumov získal v roku 1987 od spoločnosti Supraphon zlatú platňu a od roku 1994 zlaté, platinové a diamantové platne od nakladateľstva Multisonic. Je nositeľom aj mnohých iných ocenení a vyznamenaní ako napríklad Zlatý mikrofón (Československý rozhlas, 1986), Artis Bohemiae Amicis - za šírenie dobrého mena (Ministerstvo kultúry ČR, 2006).

V októbri 2020 vyznamenal český prezident Miloš Zeman pri príležitosti výročia vzniku Československa okrem iných osobností aj Jožka Černého. Udelil mu medailu Za zásluhy prvého stupňa v oblasti umenia, ktorú si kráľ ľudových piesní kvôli pandémii koronavírusu prevzal len pred niekoľkými dňami.