Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 3. december 2023Meniny má Oldrich
< sekcia Magazín

VIDEO: Liga za duševné zdravie ocenila osobnosti, organizácie i školy

Na snímke redaktor denníka SME Mário Šmýkal si preberá ocenenie Ligy za duševné zdravie (LDZ) pre novinárov a médiá za dlhodobý prínos v oblasti duševného zdravia v Bratislave 17. apríla 2018. Foto: TASR - Dano Veselský

Udelených bolo päť cien.

Bratislava 17. apríla (TASR) – Liga za duševné zdravie SR (LDZ SR) v utorok v Bratislave ocenila osobnosti a organizácie za ich výnimočný prínos v oblasti duševného zdravia a za korektné šírenie myšlienok samotnej organizácie. Udelených bolo päť cien.

"Naša vďaka patrí tým ľuďom, ktorí sa téme duševného zdravia, búraniu predsudkov s ňou spojených, aktívne venujú. Umenie počúvať, vôľa pomáhať a ochota poradiť je cesta. Že nie je ľahká, o tom sa, nielen naši laureáti, denne presviedčajú," povedal riaditeľ LDZ SR Martin Knut.

Cenu LDZ SR pre združenia a jednotlivcov udelila Správna rada LDZ Domu sociálnych služieb MOST, n. o. v Bratislave, ktorý je jedným z prvých poskytovateľov mimo nemocničnej starostlivosti pre užívateľov psychiatrických služieb. V rámci ocenenia jednotlivcov túto cenu získal Stanislav Hrda ml., predseda občianskeho združenia Sofia v Bratislave. Združenie patrí medzi najdlhšie fungujúce v oblasti podpory duševného zdravia na Slovensku, pričom vlani oslávilo 20 rokov od svojho založenia.Cena LDZ SR pre novinárov a médiá za dlhodobý prínos v oblasti duševného zdravia tento rok patrí Máriovi Šmýkalovi, redaktorovi denníka Sme. Cenu za výrazný osobnostný vklad a prínos LDZ SR získala Alexandra Bražinová, ktorá pôsobí na Ústave epidemiológie Lekárskej fakulty Univerzity Komenského. Cenu získala za prínos na poli problematiky duševného zdravia za výskum, ktorý predstavuje odborný odhad počtu ľudí, ktorí na Slovensku majú príznaky najčastejších duševných porúch, ale neliečia sa.

Liga za duševné zdravie sa 18 rokov snaží o udržanie a v rámci možností – zveľaďovanie takzvanej komunitnej starostlivosti. Patria k nej sociálne služby, ktoré sú poskytované mimo priestoru nemocníc. Ide o domovy sociálnych služieb, denné stacionáre, chránené dielne či o podporované bývanie. Liga každoročne organizuje verejnú zbierku Dni nezábudiek. "Vlani sa nám podarilo vyzbierať 32.800 eur. Do zbierky sa už tradične zapojilo aj množstvo stredných škôl a dnes sme odmenili tie najlepšie," uviedol Knut. Cena LDZ SR pre školy a školské kolektívy, ktorým sa v minulom roku podarilo vyzbierať najviac prostriedkov v rámci Zbierky Dni Nezábudiek, patrí bratislavskému gymnáziu Einsteinova, ktoré vyzbieralo sumu vyše 1218 eur a spomedzi mimobratislavských škôl bola najviac úspešná Stredná zdravotnícka škola zo Žiliny s vyzbieranou sumou viac ako 1846 eur.