< sekcia Magazín

M. Šmídmajer: Prípad mŕtveho nebožtíka je herecký film

Na ilustračnej fotografii Miloslav Šmídmajer Foto: TASR

Prípad mŕtveho nebožtíka prináša do slovenskej kinodistribúcie od štvrtka 20. februára Continental film.

Bratislava 20. februára (TASR) - Nový český film Prípad mŕtveho nebožtíka mal v stredu (19. 2.) slávnostnú premiéru v Bratislave. "To je fór, ktorý vymyslel autor, aby bolo hneď na prvý pohľad vidieť, že tam niečo je inak, než má byť," komentoval názov komédie, ktorá "si uťahuje z kriminálok", režisér a producent Miloslav Šmídmajer. Film využívajúci klišé kriminálneho žánru nakrútil podľa scenára, pod ktorý sa podpísali Lumír Holčák a David Ziegelbauer.

"V posledných rokoch vzniklo toľko kriminálnych seriálov a filmov, televízie potrebujú toľko mŕtvol každý večer, aby bol divák spokojný, že sme si hovorili, že je celkom dobrá doba nakrútiť komédiu, ktorá si z toho robí srandu," ozrejmil pre TASR genézu komédie Šmídmajer, ktorý má na konte snímky ako Celebrity s.r.o. (2015), Prebudím sa včera (2012) či rozprávku Peklo s princeznou (2009).

Do novinky, ktorá vznikla s ambíciou osloviť divákov slovným humorom, 'hláškami' a absurdne vygradovanými situáciami, obsadil Davida Novotného, Hanu Vagnerovú, Martina Pechláta, Lukáša Příkazkého, Miroslava Táborského. Menšie úlohy si zahrali Milan Šteindler, Pavel Rímský, Tereza Srbová či Eva Holubová. "Mali sme skvelých hercov, celá herecká partia bola skutočne špičková. Keby hrali tieto 'srandičky' zlí herci, tak je to obrovský trapas, film by nefungoval. Na každú tú vetu, i keď to boli maličké úlohy, musíte mať skvelého herca, pretože herci tomu dajú ten punc, šťavu. Od začiatku hovorím, že je to herecký film," vyhlásil režisér komédie, ktorú nakrúcali v Olomouci.

Nosnú kriminalistickú štvoricu tvoria major Prubner (David Novotný), jeho nová kolegyňa Skálová (Hana Vagnerová) a detektívi Rorýs (Martin Pechlát) s Dymákom (Lukáš Příkazký). Úloha, ktorú dostali od náčelníka kriminálky Drátka (Miroslav Táborský), je jasná – vyriešiť vraždu Starablažkovej. Kriminalisti o obeti postupne vypátrajú, že úspešne vydierala, a preto sa jej niekto zbavil. Veľa stôp však nemajú a majorovi Prubnerovi navyše šliape na päty jeho nadriadený plukovník Drátek, ktorý mu dá na vypátranie vraha len týždeň – teda sedem dní!

Crazy komédia, ktorá mala v českých kinách premiéru 16. januára, môže fanúšikom absurdného humoru pripomenúť napríklad snímku Bláznivé strely. "Chceli sme si urobiť srandu z klišé a schém, ktoré kriminálny žáner prináša a stále opakuje. Je to zábavný film, ako ja hovorím - vtákovina, ale robili sme ju veľmi starostlivo a s radosťou," uzavrel Šmídmajer, ktorý je známy aj tvorbou dokumentárnych filmov o osobnostiach . Medzi inými vytvoril dokumentárnu snímku venovanú režisérovi Milošovi Formanovi a momentálne dokončuje artový dokument o spisovateľovi Milanovi Kunderovi.

Prípad mŕtveho nebožtíka prináša do slovenskej kinodistribúcie od štvrtka 20. februára Continental film.