Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 11. december 2023Meniny má Hilda
< sekcia Magazín

Margaréty oplývajú jemnosťou a citlivosťou

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk

Z očí im možno vyčítať prísľub veľkej, aj keď trochu plachej lásky.

Bratislava 10. júna (TASR) - Ženské meno Margaréta má orientálny pôvod a jeho význam je "perla". Nositeľky tohto nie bežne zaužívaného mena oslovujeme Margarétka, Grétka a meniny majú 10. júna.

Margarétky ľahko strácajú odvahu a sú veľmi jemné a citlivé. Sú schopné vložiť sa do nejakej záležitosti s presvedčením, no nie vždy sú dôsledné. Margaréty sú jemné ženy. Z očí im možno vyčítať prísľub veľkej, aj keď trochu plachej lásky.

Bývajú životaschopné, ich zdravie sa však vyznačuje kolísavosťou. Raz sa cítia dobre, na druhý deň nie. Prospeje im, ak budú piť menej kávy.

Obľúbené farby Margaréty sú svetlozelená, svetlomodrá a biela. Ochranné rastliny skorocel, pľúcnik, ochranné kamene akvamarín, smaragd a jaspis.

Škótska kráľovná MARGARÉTA TUDOROVÁ, dánska kráľovná MARGARÉTA II., vlastným menom MARGRETHE ALEXANDRINE TORHILDUR INGRID, ďalej slovenská herečka Bratislavského bábkového divadla MARGARÉTA NOSÁĽOVÁ, archeologička MARGARÉTA MUSILOVÁ, ktorá v auguste 2009 v areáli Bratislavského hradu objavila zlatý poklad a ďalšie vzácne pamiatky, popri ďalších ženách nosia meno, ktoré v slovenskom kalendári pripadá na 10. júnový deň.

MARGARÉTA sa môže stať darom - v kytici. Odborný názvov kvetu je Leucanthermum vulgare.
Meno MARGARÉTA stretneme aj v názvoch umeleckých diel, napríklad v opere FAUST A MARGARÉTA, ktorú skomponoval francúzsky autor Charles Gounod, alebo v názve románu ruského spisovateľa Michaila Bulgakova MAJSTER a MARGARÉTA.