Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 23. marec 2023Meniny má Adrián
< sekcia Magazín

Medzi nominovanými na Oscara sú Česi za film Na západe nič nového

Riz Ahmed a Allison Williamsová oznamujú nominácie v kategórii najlepší film počas nominácií prestížnych cien Americkej akadémie filmových umení a vied (AMPAS) v utorok 24. januára 2023 v Academy Museum v Los Angeles. Foto: TASR - AP

Sú nimi maskérka Linda Eisenhamerová, zvukár Viktor Prášil a špecialisti na vizuálne efekty Viktor Müller a Kamil Jafar,

Praha 25. januára (TASR) — Šancu na získanie Oscara majú v tomto roku aj štyria Česi, ktorí sú nominovaní za svoju prácu na nemeckom vojnovom filme Na západe nič nového.

Sú nimi maskérka Linda Eisenhamerová, zvukár Viktor Prášil a špecialisti na vizuálne efekty Viktor Müller a Kamil Jafar, uviedol spravodajský webový portál Novinky.cz.

Film režiséra Edwarda Bergera patrí s deviatimi nomináciami k jednému z favoritov 95. ročníka udeľovania Cien Akadémie, ktoré sa uskutoční 12. marca v Los Angeles. Oscarové nominácie boli zverejnené v utorok.

Film sa zo značnej časti nakrúcal v Česku. Vznikol v nemecko-americko-britskej koprodukcii a distribuuje ho spoločnosť Netflix. Svetovú premiéru mal 12. septembra 2022 na Medzinárodnom filmovom festivale v Toronte (TIFF).

Snímka je o zážitkoch dospievajúceho nemeckého vojaka počas prvej svetovej vojny. Scenár vychádza z rovnomennej knihy Ericha Mariu Remarqua z roku 1929.

Film nedávno získal aj 14 nominácií na cenu Britskej akadémie filomových a televíznych umení (BAFTA). Udeľovanie týchto cien sa uskutoční 19. februára v Londýne.