< sekcia Magazín

Medzinárodný deň ľavákov pripomína aj ich ťažkosti

Ilustračné foto Foto: TASR/Štefan Puškáš

V niektorých krajinách, napríklad vo Francúzsku, okrem Medzinárodného dňa ľavákov existuje aj Národný deň ľavákov.

Londýn/Paríž/Modena/Bratislava 11. augusta (TASR) - Všetci ľaváci na svete sa môžu pripravovať na oslavy. V utorok 13. augusta majú príležitosť pripomenúť si Medzinárodný deň ľavákov (International Lefthanders Day).

Američan Dean R. Campbell v roku 1975 založil prvý syndikát ľavákov, o rok neskôr sa rozhodol, že zavedie Svetový deň ľavákov a ako termín si zvolil 13. august, lebo vtedy ten deň pripadol na piatok.

Viaceré zdroje v spojitosti so začiatkom Medzinárodného dňa ľavákov uvádzajú 13. august, ale v roku 1992. Vtedy členovia klubu Left-Handers, medzinárodného združenia ľavákov, ktoré vzniklo vo Veľkej Británii, vyzvali svojich členov, aby pracoviská zmenili na "oblasť ľavákov". V nej malo byť používanie pravej ruky zakázané. Klub spustil rozsiahlu osvetovú kampaň, okrem iného aj s cieľom presvedčiť britské bankové inštitúcie, aby sa začali vyrábať šekové knižky aj pre ľavákov.

V niektorých krajinách, napríklad vo Francúzsku, okrem Medzinárodného dňa ľavákov existuje aj Národný deň ľavákov. V roku 2006 ho vo Francúzsku založil Alain Galobardes, ktorý je zároveň aj zakladateľom internetovej stránky pre ľavákov: lesgauchers.com ako aj rovnomenného združenia. Národný deň ľavákov sa síce slávi okolo 13. augusta, ale pred pevným termínom má prednosť program a možnosť jeho realizácie. V praxi to znamená, že francúzski ľaváci okrem Medzinárodného dňa v istom roku oslavujú deň či niekoľko dní pred a po 13. auguste aj Národný deň ľavákov.

Ťažkosti ľavákov


Dátum 13. august má najmä pravákov upozorniť na to, že ľaváci musia vynakladať veľké úsilie na vykonanie inak bežných úkonov, akými napríklad sú otvorenie fľašky alebo konzervy otváračom, čistenie zeleniny škrabkou či odrezanie stonky kvetu. Až keď to pravák skúsi urobiť ľavou rukou s nástrojom určeným pre praváka, pochopí, aké ťažkosti ľavák má. Súčasný svet je totiž v prevažnej miere upravený pre potreby tých, čo všetko robia pravou rukou. Týka sa to kancelárskych pomôcok, kuchynských nástrojov a potrieb, dverí a zámok, počítačových myší a množstva iných prístrojov a rôzneho príslušenstva.
Ilustračné foto
Foto: TASR/AP

V mnohých krajinách sveta v minulosti prevládala tendencia "prerobiť" ľavákov na pravákov. V ostatných rokoch sa od tejto praxe upustilo. Navyše, už aj výrobcovia začínajú myslieť na ľavákov. Nielen v mnohých krajinách sveta, ale i na Slovensku existujú špecializované obchody pre tých, čo všetko berú do ľavej ruky. Podľa odhadov je totiž na svete okolo 12 percent tých, ktorí sú zručnejší ľavou rukou. V roku 2008 isté vydavateľstvo aj na Slovensku publikovalo knihu s titulom Slávni ľaváci v dejinách.

Medzi slávnymi ľavákmi možno nájsť politikov, priemyselníkov a obchodníkov, umelcov aj športovcov. Napríklad Julius Caesar, Jana z Arku, Alexander Veľký, americkí prezidenti: súčasný Barack Obama a bývalí Ronald Reagan, George H.W. Bush, Bill Clinton, ďalej spisovateľ Mark Twain, Bill Gates, Marie Curie, Robert Schumann, Sergej Rachmaninov, Ludwig van Beethoven, Céline Dionová, bývalý francúzsky futbalový brankár Fabien Barthez, americká tenistka českého pôvodu Martina Navrátilová, bývalý francúzsky tenista Guy Forget, súčasný španielsky profesionálny tenista Rafael Nadal, Greta Garbo, Julia Robertsová a mnohí ďalší. Rovnako i slovenskí politici Robert Kaliňák či Daniel Lipšic sú ľaváci.
Zdroje: www.lefthandersday.com, www.lesgauchers.com, www.mancinismo.info, www.mancinorium.it, www.lavaci.sk, www.leftys.com.au, www.calend.ru, www.levshei.net