Quantcast
< sekcia Magazín

Medzinárodný deň žien je i dňom, keď si muži uctia ženy

Ilustračné fotoFoto: TASR/František Ivan

Medzinárodný deň žien už nie je dávno socialistickým prežitkom, je to hlavne symbol boja pokrokových žien proti hladu, biede, nezamestnanosti a za vytvorenie lepších podmienok pre svoje deti.

Bratislava 8. marca (TASR) - Medzinárodný deň žien (MDŽ) oslavuje svoje 102. výročie. Tento deň patril počas minulého režimu k sviatkom, ktoré sa oslavovali oficiálne a povinne. Málokto ale pozná podstatu tohto významného dňa, ktorý si pripomíname každoročne 8. marca.

MDŽ sa oslavuje niekoľko desiatok rokov na pamiatku štrajku 40-tisíc amerických krajčírok, ktorý vypukol 8. marca 1910 v New Yorku. Tento štrajk bol začiatkom boja proti neznesiteľným pracovným podmienkam a za spoločenskú a sociálnu rovnoprávnosť.

O tom, že MDŽ bude medzinárodným dňom, rozhodli členky socialistického hnutia z 17 štátov na svojej medzinárodnej konferencii v auguste 1910 v Kodani.

Na Slovensku sa sviatok začal oslavovať ešte pred 1. sv. vojnou, počas ktorej bol zakázaný a tradície sa obnovili až v roku 1921. V ďalších rokoch boli hlavným iniciátorom osláv ženy-komunistky, pričom sa ich hlavnými heslami stali boj za rovnoprávnosť. Každoročné oslavy MDŽ sa stali demonštráciou pokrokových žien proti hladu, biede, nezamestnanosti a za vytvorenie lepších podmienok pre svoje deti.