Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 23. marec 2023Meniny má Adrián
< sekcia Magazín

Merriam-Webster: Slovom roka 2022 je gaslighting

Ilustračná fotka. Foto: TASR/AP

"Gaslighting" je čin alebo praktika hrubého zavádzania niekoho, najmä v záujme vlastného prospechu.

New York 30. novembra (TASR) - Merriam-Webster, najstarší americký vydavateľ slovníkov, zvolil "gaslighting" za slovo roka. Podľa tejto spoločnosti sa vyhľadávanie daného slova na jej webovej stránke v roku 2022 zvýšilo o 1,7 percenta, informovala v utorok spravodajská stanica BBC News.

"Gaslighting" je čin alebo praktika hrubého zavádzania niekoho, najmä v záujme vlastného prospechu.

"V tejto dobe dezinformácií - falošných správ, konšpiračných teórií, twitterových trollov a deepfake materiálov - sa slovo gaslighting stalo slovom našej doby," uviedla spoločnosť Merriam-Webster vo svojom pondelkovom vyhlásení.

"Zaujímavé je, že záujem o toto slovo nebol spôsobený žiadnou konkrétnou udalosťou," uviedol šéfredaktor spoločnosti Peter Sokolowski. "Bolo to slovo, ktoré ľudia vyhľadávali každý jeden deň v priebehu tohto roka," dodal.

Výraz "gaslighting" pochádza z divadelnej hry Gas Light (1938) od britského dramatika Patricka Hamiltona, ktorá sa odohráva v Londýne viktoriánskej éry a hovorí o manželstve strednej vrstvy založenom na klamstvách a podvodoch.

Hlavná postava Jack Manningham sa snaží presvedčiť svoju manželku Bellu, že sa zbláznila - aj tým, že tvrdí, že si predstavuje zhasínanie plynového svetla (gas light) v ich dome.

Hra bola dvakrát adaptovaná aj pre filmové plátno - v roku 1940 v Spojenom kráľovstve a v roku 1944 v USA. Americká verzia s Ingrid Bergmanovou v hlavnej úlohe získala dvoch Oscarov a je zapísaná v Národnom filmovom registri (NFR) USA ako "kultúrne, historicky alebo esteticky významné" dielo.

Hoci sa tento termín v 20. storočí vzťahoval najmä na psychologickú manipuláciu, jeho moderné používanie je spôsobené "obrovským nárastom kanálov a technológií používaných na zavádzanie" ľudí, najmä v osobnom a politickom kontexte.