Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 17. jún 2024Meniny má Adolf
< sekcia Magazín

Milan Kňažko sa dožíva sedemdesiatky

Milan Kňažko, archívne foto Foto: TASR/Martin Baumann

Herec sa narodil 28. augusta 1945 v Horných Plachtinciach v okrese Veľký Krtíš.

Horné Plachtince/Bratislava 28. augusta (TASR) – Herec a politik Milan Kňažko sa v piatok 28. augusta dožíva životného jubilea 70 rokov.

V Slovenskom národnom divadle sa 29. novembra 1989 uskutočnilo manifestačné zhromaždenie, účastníci ktorého nadšene privítali podpis dohody medzi Občianskym fórom a Verejnosťou proti násiliu. Obsiahlej diskusie sa zúčastnili okrem iných aj Václav Havel (vľavo) a Milan Kňažko (3. zľava).
Foto: TASR/Peter Brenkus


Vyhranený charakterový herec, predstaviteľ veľkého množstva zložitých postáv stvárnených na divadelných doskách, vo filmoch i v televízii, exriaditeľ televízie JOJ, bývalý politik a občiansky kandidát v prezidentských voľbách v roku 2014, to je v skratke Milan Kňažko.

Predstavitelia vlády SSR stretli sa 30. novembra 1989 v Bratislave so zástupcami občianskej iniciatívy Verejnosť proti násiliu. Na sn. zľava: Ladislav Snopko, Fedor Gál, Milan Kňažko, Ján Budaj, Martin Šimečka, František Mikloško, Peter Tatár, Ján Langoš, Vojtech Kresťanko (3. sprava), predseda vlády SSR Pavel Hrivnák a Milan Čič.
Foto: TASR/Alexander Buzinkay


Narodil sa 28. augusta 1945 v Horných Plachtinciach v okrese Veľký Krtíš. Už počas štúdia na Strednej škole stavebnej začal hrať v amatérskych divadelných súboroch. Herectvo vyštudoval na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave a ďalšie dva roky pokračoval v postgraduálnom štúdiu na Medzinárodnej divadelnej akadémii vo francúzskom Nancy. Po návrate na Slovensko pôsobil v bratislavskom Divadle na korze, ktoré v roku 1971 politickým rozhodnutím zrušili a pričlenili k Divadlu Nová scéna. V roku 1985 dostal angažmán v Slovenskom národnom divadle, na jeho doskách hrával do roku 1990.

Stretnutie členov koordinačných výborov VPN zo Slovenska 9. decembra 1989 v Bratislave. Na snímke členovia pracovného predsedníctva zľava dole, Milan Kňažko a Ján Budaj.
Foto: TASR/Vladimír Benko


Počas svojej hereckej kariéry vytvoril Milan Kňažko významné postavy nielen na divadelnom javisku, ale i vo filme a televízii. Pamätné kreácie predviedol napríklad v snímkach Nevesta hôľ (1971), Zajtra bude neskoro (1972), Choď a nelúč sa (1979), Nevěsta k zulíbání (1980) a Papilio (1986). Zahral si aj v americkom horore Hostel 2 (2007), v psychologickom trileri Normal (2009) nakrútenom podľa skutočného prípadu masových vrážd alebo v úspešnej vojnovej dráme Lidice (2011). Tvorivo sa uplatnil tiež v početných televíznych inscenáciách a filmoch, v rozprávkach, dramatizovaných pásmach, seriáloch a televíznych reláciách. Z mnohých možno spomenúť Úklady a láska (1971), Škola žien (1981), Thibaultovci (1982), Clavijo (1982), Svetlo Severu (1975), Portrét Doriana Graya (1988), talkshow Takí sme boli (2007) či seriál Kriminálka Staré Mesto (2010).

Vedúcu osobnosť Občianskeho fóra Václava Havla a speváčku Martu Kubišovú privítali po prvý raz v Bratislave 4. decembra 1989. Moderátorom večera bol herec Milan Kňažko (na snímke).
Foto: TASR/Peter Brenkus


Politická kariéra Milana Kňažka sa začala počas Nežnej revolúcie v novembri 1989, keď sa stal spoluzakladateľom hnutia Verejnosť proti násiliu (VPN) a potom pôsobil v Hnutí za demokratické Slovensko (HZDS), Demokratickej únii Slovenska (DU) a Slovenskej demokratickej koalícii (SDK). Od decembra 1989 bol poradcom prezidenta Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky (ČSFR) Václava Havla v Prahe, poslancom Snemovne ľudu Federálneho zhromaždenia ČSFR, poslancom SNR a NR SR. Pôsobil aj ako slovenský minister medzinárodných vzťahov, podpredseda vlády SR a minister zahraničných vecí a minister kultúry. V novembri 2002 ho vymenovali za prezidenta Medzinárodného filmového festivalu Bratislava. V rokoch 2003-2007 šéfoval súkromnej televízii JOJ. Neúspešne kandidoval ako občiansky kandidát v prezidentských voľbách v marci 2014.

V utorok 19. januára 1993 boli prijaté za riadnych členov OSN Slovenská a Česká republika. Na archívnej snímke z 19. januára 1993 vľavo veľvyslanec - stály predstaviteľ Slovenskej republiky pri OSN Eduard Kukan a vpravo podpredseda vlády a minister zahraničných vecí SR Milan Kňažko upevňuje na mieste vyhradenom slovenskej delegácii novú menovku nového členského štátu v sídle OSN v New Yorku.
Foto: TASR/AP


Milan Kňažko je dnes náruživým milovníkom golfu a držiteľom viacerých prestížnych ocenení. V roku 1992 mu odovzdali najvyššie ocenenie udeľované francúzskym ministrom kultúry Commandeur des Arts et des Lettres (Komandér umenia a literatúry), o jedenásť rokov neskôr sa stal držiteľom francúzskeho štátneho vyznamenania Officier de la Légion d'honneur (Dôstojník Čestnej légie) za dlhoročnú angažovanosť v politike pri presadzovaní demokracie a za šírenie francúzskej kultúry na Slovensku. V roku 2010 si na 18. Art Film Feste v Trenčianskych Tepliciach prevzal ocenenie Hercova misia.
Na snímke kandidát na prezidenta SR Milan Kňažko počas prezentácie Správy o stave republiky 14. januára 2014 v Bratislave.
Foto: TASR/Martin Baumann