< sekcia Magazín

Moderátor Larry King jubiluje, má osemdesiat rokov a novú talkshow

Larry King Foto: TASR/Pavel Neubauer

Larry King má za sebou viacero manželstiev, dokonca dvakrát si vzal Alene Atkinson.

New York/Bratislava 18. novembra (TASR) - Svetoznámy americký moderátor Larry King sa v utorok 19. novembra dožije životného jubilea - bude mať 80 rokov.

Jeho relácia Larry King Live bola najsledovanejšou talkshow americkej spravodajskej televíznej stanice CNN. Moderoval ju dlhých 25 rokov. Svoje traky, ktoré boli v relácii jeho neoddeliteľnou súčasťou, zavesil na klinec v decembri 2010.

Večerné hodinové živé vysielanie legendárneho moderátora boli rozhovory o najdôležitejších udalostiach dňa. V exkluzívnych interview spovedal svetových lídrov, politikov aj hviezdy šoubiznisu. Diváci z celého sveta mohli do relácie telefonovať svoje otázky.

Program Larry King Live začali na CNN vysielať 3. júna 1985 a v roku 1994 sa relácia začala simultánne vysielať aj na rozhlasových staniciach Mutual/Westwood One po celých Spojených štátoch amerických. King začínal s platom 200.000 dolárov ročne. V roku 2002 uzavrel so CNN pracovnú zmluvu na nasledujúce štyri roky s ročným platom vo výške 14 miliónov dolárov. Podľa výpočtov CNN za celú svoju 53-ročnú kariéru pripravil približne 50.000 interview.

Larry King mal napriek citlivým otázkam priamy, nekonfrontačný štýl s prvkami humoru, vďaka čomu pozvanie do jeho šou prijali hostia, ktorí by k inému moderátorovi nešli. Sledovanosť relácie však v poslednom období klesala, jeho vľúdny štýl vytláčala bojovnejšia taktika mladších konkurentov.

Medzi hosťami Larryho Kinga v relácii boli veľmi známe osobnosti ako Tony Blair, Marlon Brando, Barbara Bush, Michail Gorbačov, Michael Jordan, John F. Kennedy Jr., Dr. Martin Luther King Jr., Monika Lewinsky, Madonna, Paul McCartney, Al Pacino, Prince, Frank Sinatra, Barbra Streisand, Shania Twain, Margaret Thatcher i Vladimir Putin. V roku 2001 spovedal v americkom New Yorku aj vtedajšieho slovenského premiéra Mikuláša Dzurindu.

Larry King, vlastným menom Lawrence Harvey Zeiger sa narodil 19. novembra 1933 v Brooklyne v New Yorku ako syn ruských emigrantov. Pred kariérou v CNN pracoval v rozhlasovej stanici v Miami a miestnej televízii WTVJ-TV. Od roku 1978 moderoval vlastnú rozhlasovú reláciu Larry King Show. Pseudonym Larry King si dal na návrh generálneho manažéra rádia, podľa ktorého bolo priezvisko Zeiger ťažko zapamätateľné.

Populárny moderátor založil nadáciu na pomoc ľuďom so srdcovými chorobami Larry King Cardiac Foundation (King sám prekonal niekoľko srdcových komplikácií), takisto založil nadáciu, ktorá poskytuje štipendium v hodnote milióna dolárov na pomoc znevýhodneným študentom pri škole žurnalistiky na Univerzite Georgea Washingtona.

King má za sebou viacero manželstiev, dokonca dvakrát si vzal Alene Atkinson. Posledný raz - ôsmy - sa v roku 1997 oženil so speváčkou a herečkou Shawn Southwick, ktorá je od neho mladšia o 26 rokov. Dovedna má moderátor päť detí.

Vedenie amerického mesta Los Angeles poctilo v roku 2008 mediálnu hviezdu zriadením Námestia Larryho Kinga. Nachádza sa na mieste, kde leží aj jedno zo štúdií spravodajskej stanice CNN. Práve odtiaľ Larry King takmer každý večer vysielal svoj populárny diskusný program s renomovanými hosťami. Larry King bol takmer vždy v Los Angeles, jeho hostia však často sedeli v identicky vybavených štúdiách v New Yorku a vo Washingtone.

V máji 2013 priniesli agentúry AP a DPA s odvolaním sa na ruskú štátnu spravodajskú televízie RT správu, že Larry King bude mať v tejto televízii vlastnú reláciu s názvom Politicking with Larry King. Relácia sa od júna pripravuje vo washingtonskom štúdiu ruského televízneho kanála.

Larry King je laureátom ceny Emmy a autorom 12 kníh. Slovensko navštívil v roku 2011, keď vystúpil v populárnej televíznej talkshow Uvolněte se, prosím! v Bratislave.