Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. júl 2024Meniny má Dušana
< sekcia Magazín

Mozartov klavír sa vrátil domov do Viedne

Na archívnej snímke nedatovaný portrét rakúskeho skladateľa Wolfganga Amadea Mozarta. Foto: TASR/AP Photo

Klavír je súčasťou stálej výstavy v rodinnom dome Mozartovcov v rakúskom meste Salzburg, kde sa skladateľ narodil.

Viedeň 25. októbra (TASR) - Klavír, na ktorom zložil Wolfgang Amadeus Mozart všetky svoje neskoré koncertné diela, sa vrátil vo štvrtok domov do Viedne, prvýkrát od skladateľovej smrti v roku 1791.

Klavír, na ktorom hral Mozart takmer denne celých deväť rokov, bude stáť v jeho bývalom viedenskom byte, dnešnom múzeu, dva týždne. Toto obdobie vyvrcholí koncertom Mozartových diel.

Mozart kúpil hudobný nástroj od Antona Waltera, najslávnejšieho viedenského výrobcu klavírov tých čias, v roku 1782. Plodný skladateľ na ňom zložil vyše 50 diel pre klavír, mnoho z nich práve v byte na viedenskej ulici Domsgasse.

Hudobný skladateľ obdobia klasicizmu a jeho manželka Constanze žili vo veľkolepom byte v tieni Dómu svätého Štefana, kde uzavreli manželstvo. Bývali tam práve v období najväčšej Mozartovej slávy ako skladateľa a sólistu.

Ku koncu desaťročia Mozart schudobnel, pretože schopnosť jeho aristokratických mecenášov podporovať hudbu oslabila rakúsko-turecká vojna. Hudobný génius bol nútený odsťahovať sa na predmestie a klavír si vzal so sebou.

Po Mozartovej smrti dala Constanze hudobný nástroj ich staršiemu žijúcemu synovi Carlovi Thomasovi, ktorý ho na 100. výročie skladateľovho narodenia venoval vtedajšiemu Združeniu katedrálnej hudby a prestížnej akadémii Mozarteum.

Klavír je teraz súčasťou stálej výstavy v rodinnom dome Mozartovcov v rakúskom meste Salzburg, kde sa skladateľ narodil.

"Je veľmi ťažké poslať ho preč," povedal novinárom riaditeľ Mozartea v Salzburgu Matthias Schultz. "Keby sme nevedeli, že je v tých najlepších rukách, neurobili by sme to," dodal.

Klavír je oveľa menší a ľahší než moderné koncertné klavíry; váži iba 85 kilogramov a má rozmery meter x 2,23 metra.

Znie sviežejšie a jasnejšie než moderný klavír, ale jeho tóny rýchlejšie zanikajú.

Ruský klavirista Alexander Meľnikov, ktorý 7. novembra odohrá koncert Mozartovej hudby, povedal, že je preňho česť hrať na takom nástroji.

"Emocionálna sila takého zážitku je nesmierna. Je to určite najväčší deň v živote hudobníka," dodal Meľnikov.