Quantcast
< sekcia Magazín

Na Eurosong idú za Rusko Buranovské babičky

Šesť energických dôchodkýň v krojoch, tvoriacich skupinu, porazilo v národnom finálovom kole s piesňou Party For Everybody ďalších 24 uchádzačov.

Moskva 9. marca (TASR) - Rusko bude na tohtoročnej medzinárodnej pesničkovej súťaži Eurovision Song Contest reprezentovať folklórna skupina Buranovské babičky. Šesť energických dôchodkýň v krojoch, tvoriacich skupinu, porazilo v národnom finálovom kole s piesňou Party For Everybody ďalších 24 uchádzačov. Buranovské babičky zo stredoruskej Udmurtskej republiky tvrdia, že všetky peniaze, ktoré sa im podarí zarobiť, venujú na výstavbu kostola v rodnom Buranove. "Babky nepotrebujú slávu a bohatstvo," uviedla pre televíziu Vesti babička Oľga.

Víťazná pieseň začína ako tradičná ľudová melódia a následne sa mení do moderného tanečného rytmu. Text, ktorý je zmesou angličtiny a udmurtčiny - jazyka blízkeho fínčine, si členky skupiny napísali sami. V refréne sa spieva "party for everybody, come on and dance". Buranovské babičky sa stali v Rusku známe prespievaním rôznych piesní do udmurtčiny - vrátane hitu Yesterday od Beatles, či Hotel California od Eagles. Vlani skončili v národnom výberovom kole na Eurosong na treťom mieste.Eurovision Song Contest 2012 sa uskutoční v máji v azerbajdžanskom Baku. Slovenský zástupca Max Jason Mai alias Miro Šmajda sa na začiatok nemusí konkurencie Buranovských babičiek obávať, vystúpia totiž v inom semifinálovom kole. Dôchodcu bude mať na súťaži aj Británia, ktorú bude reprezentovať 75-ročný spevák Engelbert Humperdinck.