< sekcia Magazín

Najobľúbenejšími menami v Česku sú Eliška a Jakub

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Roman Hanc

Eliška zvíťazila už piatykrát za sebou, Jakuba zosadil z pomyselného trónu za posledných osem rokov len raz Jan, uviedol predseda Českého štatistického úradu Marek Rojíček.

Praha 21. októbra (TASR) - Najobľúbenejšími detskými menami v Českej republike boli tento rok v januári Eliška a Jakub. Oznámil to v pondelok Český štatistický úrad. Na ďalších miestach sú Anna a Adéla, u chlapcov Jan a Tomáš, informoval spravodajský server Novinky.cz.

"Rovnako ako vlani sa i na začiatku tohto roku narodilo najviac Elišiek a Jakubov. Nie je to žiadne prekvapenie, Eliška zvíťazila už piatykrát za sebou, Jakuba zosadil z pomyselného trónu za posledných osem rokov len raz Jan," uviedol predseda Českého štatistického úradu Marek Rojíček.

ČSÚ vydáva štatistiku pravidelne pri príležitosti Európskeho dňa štatistiky, ktorý pripadá na 20. októbra.

Od roku 1999, keď sa sledovanie najobľúbenejších mien v ČR začalo, sa na prvých troch priečkach u chlapcov vystriedalo iba päť rôznych mien, u dievčat to bolo desať mien. V prvej dvadsiatke sa za 20 rokov vystriedalo 28 chlapčenských a 37 dievčenských mien.

"Tohtoročným nováčikom je Rozálie, ktorá sa medzi dvadsiatimi najpopulárnejšími menami objavila po prvý raz. Najlepšie výsledky v histórii sa tento rok podarili Amálii (9. miesto) a Julii (10. miesto). U chlapcov môže byť spokojný Antonín na 15. mieste, aj pre neho je to rekordná pozícia. Najväčší návrat v tomto roku zažil Martin, ktorý skončil na 9. mieste," dodali štatistici.

Tí sa už tradične zamerali aj na niektoré neobvyklé mená, ktoré rodičia dali svojim potomkom. "Z dievčenských by som uviedol Hátu, Lorelaj, Sisi alebo Madonnu Miu. U chlapcov zaujme Heliodor, Atrey, Lionel a Loki," doplnil Tomáš Chrámecký z odboru vonkajšej komunikácie ČSÚ.