< sekcia Magazín

ZÁZNAM: Štart vesmírnej lode Crew Dragon nevyšiel

Raketa SpaceX Falcon 9 s vesmírnou loďou Crew Dragon pred štartom z Kennedyho vesmírneho strediska na Myse Kanaveral na Floride 26. mája 2020. Raketa na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) po prvý raz povezie aj ľudskú posádku - astronautov Douga Hurleyho a Boba Behnkena. Foto: TASR/AP

V prípade, že sa štart, ktorý presunuli na sobotu, podarí, pôjde o prvý kozmický let s ľudskou posádkou so štartom z územia Spojených štátov za takmer desaťročie.

Mys Canaveral 27. máj (Teraz.sk) – Štart vesmírnej lode Crew Dragon spoločnosti SpaceX s ľudskou posádkou naplánovaný na stredu odložili na sobotu z dôvodu nepriaznivého počasia. Informovala o tom agentúra AP.

"Bohužiaľ, dnes neodštartujeme,"
povedal podľa agentúry AFP dvojici astronautov letový riaditeľ spoločnosti SpaceX Mike Taylor.

Vesmírna loď Crew Dragon by mala dopraviť dvoch amerických astronautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS). Do vesmíru ju vynesie raketa Falcon 9. Na palube budú sedieť Robert Behnken (49) a Douglas Hurley (53).

V prípade, že sa štart podarí, pôjde o prvý kozmický let s ľudskou posádkou so štartom z územia Spojených štátov za takmer desaťročie. Od roku 2011 sa NASA pri doprave svojich astronautov na ISS spoliehala na ruské rakety.Foto: TASR/AP

Astronauti NASA Douglas Hurley (vľavo) a Robert Behnken odchádzajú k štartovacej rampe pred štartom misie s názvom Demo-2 v Kennedyho vesmírnom stredisku na Myse Kanaveral na Floride v stredu 27. mája 2020.