Quantcast
< sekcia Magazín

Astronómovia objavili nový mesiac planéty Neptún

Neptún Foto: TASR/AP Photo

Jeho objaviteľom je astronóm Mark Showalter.

Washington 16. júla (TASR) - Astronómovia objavili na archívnych snímkach zhotovených Hubblovým vesmírnym ďalekohľadom nový mesiac planéty Neptún. Obežnica má priemer len asi 20 kilometrov a unikla aj pozornosti kozmickej lode Voyager 2, ktorá okolo Neptúna preletela v roku 1989, oznámila v pondelok vo Washingtone americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA).

Ide o 14. známy mesiac Neptúna, ktorý okolo neho obieha vo vzdialenosti viac ako 105.000 kilometrov. Jeden obeh mu trvá v 23 hodín.

Jeho objaviteľom je astronóm Mark Showalter, ktorý pomocou počítačového programu hľadal mesiace v prstencoch úlomkov obiehajúcich okolo Neptúna.

Showalter s kolegami teraz premýšľajú nad názvom mesiaca, ktorý navrhnú Medzinárodnej astronomickej únii, keďže tá má posledné slovo v tejto veci. Nový prírastok zatiaľ nesie katalógový názov S/2004 N 1.

"Meno bude z rímskej a gréckej mytológie a bude sa týkať postáv, ktoré sa vzťahujú k Neptúnu, bohu oceánov," povedal Showalter agentúre Reuters.

Neptúnov najväčší mesiac Triton bol objavený v roku 1846, len niekoľko dní po objavení samotnej planéty. Druhý v poradí je Proteus, objavený sondou Voyager 2, tretím je Nereida.

Planétou s najväčším počtom mesiacov v našej slnečnej sústave je Jupiter - astronómovia ich doteraz objavili 67.

O ďalších TOP desiatich objavoch Hubblovho vesmírneho ďalekohľahu sa dočítate TU.