< sekcia Magazín

Obraz Marka Rothka predali za rekordnú sumu 86,9 milióna dolárov

Foto: TASR/AP

Umenie Marka Rothka, ktorý zomrel v New Yorku v roku 1970, je označované ako abstraktný expresionizmus.

New York 9. mája (TASR) - Olejomaľbu amerického umelca Marka Rothka s názvom Oranžová, červená, žltá vydražili v utorok v New Yorku za 86,9 milióna dolárov (67 milióna eur). Ide o rekordnú sumu za dielo z obdobia povojnového umenia.

Maľbu z roku 1961 vydražili v aukčnej sieni Christie's. Súčasťou dražby boli aj ďalšie diela od výtvarníkov ako Gerhard Richter, Jackson Pollock, Yves Klein a Alexander Calder. Celkový výnos 388,5 milióna dolárov (299 miliónov eur) prekonal predchádzajúci rekord z aukcie súčasného umenia z roku 2007, informovala agentúra Reuters.

Laura Paulsonová z Christie's uviedla, že predané dielo Oranžová, červená, žltá je personifikáciou umenia Marka Rothka, ktorý zomrel v New Yorku v roku 1970. Rothkova tvorba je označovaná ako abstraktný expresionizmus.

Predchádzajúce prvenstvo čo sa týka sumy ponúknutej za dielo súčasného umenia patrilo obrazu Francisa Bacona Triptych 1976, ktorý v roku 2008 predali za 86,3 milióna dolárov (66,4 milióna eur).

Dražbe obrazov sa v súčasnosti darí. Len minulý týždeň vydražili slávny obraz Výkrik (1895) od Edvarda Muncha za vôbec najvyššiu sumu, akú kto zaplatil za umelecké dielo - 120 miliónov dolárov (91 miliónov eur).