< sekcia Magazín

UNIKÁTNE HISTORICKÉ FOTOGRAFIE: Gagarin po návrate z vesmíru

Na nedatovanej snímke je v skafandri sovietsky kozmonaut Jurij Gagarin. Foto: TASR/AP

Hoci sovietsky kozmonaut strávil vo vesmíre iba 108 minút, tieto minúty prevrátili naruby celý svet.

Bratislava 14. apríla (TASR) - Prvým človekom vo vesmíre sa stal 12. apríla 1961 dôstojník sovietskeho armádneho letectva, 27-ročný Jurij Alexejevič Gagarin. Na kozmickej lodi Vostok-1 obletel Zem vo výške 302 kilometrov pri rýchlosti okolo 28.000 tisíc kilometrov za hodinu.

S kozmickou loďou Vostok sa zoznámil Gagarin desať mesiacov pred samotným štartom. V lete 1960 spoznal hlavný konštruktér sovietskych kozmických lodí Sergej Koroľov šesticu vyvolených, z ktorej sa mal jeden zúčastniť na historickom lete do vesmíru. Bol medzi ňou aj Jurij Gagarin, ktorý odvtedy nazýval Koroľova svojim "kozmickým otcom".

Jurij Gagarin uskutočnil jeden oblet okolo Zeme a po 108 minútach pristál na padáku 26 kilometrov juhozápadne od mesta Engels v Saratovskej oblasti. Z neznámeho vojenského letca sa počas hodiny stal najpopulárnejší človek planéty.

Na archívnej snímke z 1. novembra 1959 sovietsky kozmonaut Jurij gagarin beží počas testov vo Hviezdnom mestečku.
Foto: TASR/AP


Na archívnej snímke z 11. júla 1961 sovietsky kozmonaut Jurig Gagarin máva na letisku v Londýne.
Foto: TASR/AP


Na archívnej snímke z 15. júla 1961 sovietsky kozmonaut Jurig Gagarin rozdáva autogramy pred sovietskym veľvyslanectvom v Londýne.
Foto: TASR/AP


Na archívnej snímke zo 14. júla 1961 sovietsky kozmonaut Jurij Gagarin sa usmieva z auta počas odchodu z Buckinghamského paláca v Londýne, kde obedoval s britskou kráľovnou Alžbetou II.
Foto: TASR/AP


Na archívnej snímke z 11. júla 1961 sovietsky kozmonaut Jurij Gagarin stojí v aute bez strechy a máva ľuďom počas cesty z letiska v Londýne.
Foto: TASR/AP


Na archívnej snímke z 11. júla 1961 sovietsky kozmonaut Jurij Gagarin (uprostred) tlieska s kyticou kvetou na balkóne sovietskeho veľvyslanectva po príchode z londýnskeho letiska.
Foto: TASR/AP


Na archívnej snímke z 26. júla 1961 kubánsky líder Fidel Castro (vľavo) a sovietsky kozmonaut Jurij Gagarin sedia počas recepcie na sovietskom veľvyslanectve v Havane.
Foto: TASR/AP


Na archívnej snímke z 5. apríla 2011 je fotografia prvého muža vo vesmíre Jurija Gagarina a jeho manželky Valentiny, ktorá bola vystavená v hornej komore ruského parlamentu v Moskve.
Foto: TASR/AP


Na snímke z 11. apríla 2011 je portrét Jurija Gagarina a jeho vyznamenanie Hrdina Sovietskeho zväzu (vpravo) v rámci výstavy venovanej 50. výročiu prvého človeka vo vesmíre v Moskve v Rusku.
Foto: TASR/AP