< sekcia Magazín

FOTO: Na výstavu do Taiwanu putuje 12 očovských krojov

Až na ďaleký Taiwan putujú pôvodné kroje z Očovej v okrese Zvolen. Vystavené budú na výstave pri príležitosti Medzinárodného festivalu detského folklóru a folklórnych hier. Vzácne kroje zahŕňajú viac ako storočné rozpätie a predstavujú rôzne podoby slávnostného obliekania obyvateľov Očovej. Na snímke vyšívaný kožuštek v Múzeu v remeselnom dvore v Očovej 1. júla 2018. Foto: TASR - Jozef Poliak

Najstarší pochádza ešte z konca 19. storočia, najmladší bol vyrobený iba pred niekoľkými rokmi.

Očová 1. júla (TASR) - Na Taiwan putujú pôvodné kroje z Očovej v okrese Zvolen. Vystavené budú na expozícii, ktorá sa tam koná od 7. júla do 19. augusta pri príležitosti Medzinárodného festivalu detského folklóru a folklórnych hier. Vzácne kroje zahŕňajú viac ako 100-ročné rozpätie a predstavujú rôzne podoby slávnostného obliekania tamojších ľudí.

"Na výstavu, ktorú nám sprostredkoval Slovenský ekonomický a kultúrny úrad Taipei, sme vybrali celkom 12 krojov. Najstarší pritom pochádza ešte z konca 19. storočia, najmladší bol vyrobený iba pred niekoľkými rokmi," povedal TASR riaditeľ remeselného dvora a zároveň šéf Folklórneho súboru Očovan Pavel Holík.

Až na ďaleký Taiwan putujú pôvodné kroje z Očovej v okrese Zvolen. Vystavené budú na výstave pri príležitosti Medzinárodného festivalu detského folklóru a folklórnych hier. Vzácne kroje zahŕňajú viac ako storočné rozpätie a predstavujú rôzne podoby slávnostného obliekania obyvateľov Očovej. Na snímke vyšívaný kožuštek v Múzeu v remeselnom dvore v Očovej 1. júla 2018.
Foto: TASR - Jozef Poliak

Kroje pochádzajú zo zbierky tamojšieho občianskeho združenia Očovan, ktoré ich odkúpilo od miestnych obyvateľov. "Sú to autentické originály z danej doby, sprevádzali našich ľudí počas rôznych udalostí v obci," priblížil Holík. Ich ceny sa počítajú v stovkách eur, niektoré s doplnkami presahujú tisícku. Historická hodnota niektorých sa však nedá vyčísliť.

Kroje budú vystavené spolu s ďalšími z celého sveta v meste Yilan. Na festivale sa má zúčastniť okolo 100 folklórnych súborov z celého sveta.