Quantcast
< sekcia Magazín

Používanie mobilu odľudšťuje vzťahy, tvrdí spisovateľ Phil Marso

Foto: TASR/AP

Moderný komunikačný nástroj síce uľahčuje, ale zároveň aj sťažuje život jeho majiteľa. Sťažuje v zmysle, že zasahuje do jeho súkromného života. Mnohí ľudia "sú na mobile" 24 hodín denne.

Paríž 6. februára (TASR) - Svetový deň bez mobilného telefónu a smartfónu pripadá na 6. februára a úsilie o jeho dodržiavanie trvá 14 rokov.

Vo Francúzsku sú podujatia k tomuto dňu pripravené aj v roku 2014 na tri dni - 6., 7. a 8. februára. Francúzsky spisovateľ Phil Marso prišiel na začiatku nového tisícročia s myšlienkou, aby sa raz do roka dodržiaval Svetový deň bez mobilného telefónu.

Za 14 rokov výrobcovia zdokonalili mobilné telefóny natoľko, že sa hovorí o inteligentných mobiloch, či smartfónoch s viacerými rôznymi aplikáciami. Popri základných funkciách - telefonovaní či písaní krátkych textových správ - smartfóny umožňujú využívať ďalšie aplikácie, napríklad navigáciu, elektronickú poštu, fotografovanie, nahrávanie videosekvencií, či lokalizáciu GPS či uhrádzanie platieb.

Moderný komunikačný nástroj síce uľahčuje, ale zároveň aj sťažuje život jeho majiteľa. Sťažuje v zmysle, že zasahuje do jeho súkromného života. Mnohí ľudia "sú na mobile" 24 hodín denne.

Ilustračné foto
Foto: TASR/AP


Prvýkrát sa Svetový deň bez mobilu konal 6. februára 2001. Už vtedy trval vo Francúzsku tri dni. Odvtedy sa mobil stal každodenným spoločníkom človeka a zmenil spôsob jeho komunikácie. Svetový deň má však podnietiť ľudí k úvahám, ako technologický prostriedok zasiahol do ich správania a komunikácie.

Phil Marso rozhodne nechce odstrániť mobil zo života človeka. Napokon, tento prostriedok modernej komunikácie sa preňho stal inšpiračným zdrojom na napísanie kníh: v roku 1999 "Tueur de portable sans mobil apparent", prvej knihy o mobile. Potom tri roky požadoval, aby sa na tému mobilu uskutočnila rozsiahla diskusia. Keďže výsledok nezodpovedal jeho očakávaniam, napísal v roku 2004 dielko "Mobilou": humorne ladené prieskumy o všetkých aspektoch mobilného telefónu na človeka - správaní, zdravotných dosahoch a podobne.

Neskôr ponúkol knižky v podobe krátkych textových správ. Marso je proti nepriateľskému ťaženiu proti mobilom. Jednoducho chce, aby sa jeho občianska iniciatíva rozšírila na celospoločenskú diskusiu o tom, ako mobil mení život jedinca, jeho komunikačných partnerov a ako sa to v spoločnosti prejavuje.

V roku 2010 v rozhovore pre regionálnu webovú stránku nordeclair.fr povedal, že "čoraz viac ľudí má mobil alebo smartfón, (...) čo podľa mňa odľudšťuje vzťahy".

Ilustračné foto
Foto: TASR/AP


"Stačí sa len pozrieť na ľudí v autobusoch - každý je vo svojom vlastnom svete, počúva hudbu, posiela esemesky, pozerá si elektronickú poštu alebo profil na sociálnej sieti, ale nikto sa už nerozpráva, nepozerá sa, čo sa deje v autobuse," zdôraznil Phil Maro. A dodal: "Ľudia síce majú dojem, že viac komunikujú so svojím okolím, ale, v skutočnosti, sa oddeľujú od vzťahu s iným človekom, s neznámym."

Dátum 6. februára je symbolický. Vo francúzskom kalendári naň pripadá sviatok sv. Gastona. Spisovateľa inšpiroval veršík francúzsko-talianskeho speváka, skladateľa a textára Nina Ferrera (1934-98): "Gaston, zvoní tam telefón, nikdy nikto naň neodpovedá".


Zdroje: www.mobilou.info, www.courrierinternational.com, www.lepost.fr www.nordeclair.fr/Actualite/2010/02/08/phil-marso-le-portable-deshuma nise-les.shtml