Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. september 2023Meniny má Ľuboš aj Ľubor
< sekcia Magazín

Slávny Picassov obraz Buste de femme vydražili za 3,4 milióna eur

Na archívnej snímke z 3. mája 2023 pracovníčka aukčného domu Van Ham kráča okolo maľby svetoznámeho maliara Pabla Picassa s názvom Buste de femme (1971), ktorú vytvoril dva roky pred svojou smrťou. Obraz sa na dražbe v Kolíne nad Rýnom predal za 3,4 milióna eur. Pôvodne sa odhadovalo, že sa obraz vydraží za 1,5 – 2,5 milióna eur. Foto: TASR/DPA

Historici umenia tvrdia, že na obraze sa nachádza Picassova druhá manželka Jacqueline Roqueová; obraz sa totiž pôvodne nachádzal v jej sídle.

Kolín nad Rýnom 6. júna (TASR) — Obraz slávneho španielskeho maliara Pabla Picassa s názvom Buste de femme (Busta ženy) z roku 1971 sa na dražbe v nemeckom meste Kolín nad Rýnom predal za 3,4 milióna eur. Pôvodne sa odhadovalo, že sa obraz vydraží za 1,5 – 2,5 milióna eur. V utorok to uviedla agentúra DPA.

Najvyššiu sumu za Picassovu maľbu ponúkol záujemca zo Švajčiarska, ktorý sa na dražbe zúčastnil telefonicky, oznámil aukčný dom Van Ham. Dodal, že to bolo po prvýkrát za uplynulých najmenej 25 rokov, čo sa Picassovo dielo dražilo práve v Nemecku.

Historici umenia tvrdia, že na obraze sa nachádza Picassova druhá manželka Jacqueline Roqueová; obraz sa totiž pôvodne nachádzal v jej sídle. Pred dražbou bol súčasťou súkromnej nemeckej zbierky, ktorej celková odhadovaná hodnota bola desať miliónov eur.

Agentúra DPA pripomína, že Picasso, ktorý zomrel v roku 1973, vytvoril dohromady 400 portrétov o 46 rokov mladšej Roqueovej. Bývalá obchodníčka s keramikou neskôr Picassovým deťom zakázala, aby sa zúčastnili na jeho pohrebe. Zomrela v roku 1986.