Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 23. december 2025Meniny má Nadežda
< sekcia Magazín

Počas podujatia Oberačka po sebechlebsky bude otvorených asi 40 pivníc

Ilustračné foto. Foto: TASR/Roman Hanc

Oberačka po sebechlebsky sa uskutoční sa v sobotu 1. októbra v pamiatkovej rezervácii ľudovej architektúry Stará Hora nad obcou Sebechleby v okrese Krupina.

Sebechleby 1. októbra (TASR) - Asi 40 otvorených súkromných vinných pivníc, ale tiež pestrý program, v ktorom sa predstavia napríklad folklórne súbory Ekonóm a PUĽS a tiež skupina Iné Kafé, lákajú na deviaty ročník podujatia Oberačka po sebechlebsky. Uskutoční sa v sobotu 1. októbra v pamiatkovej rezervácii ľudovej architektúry Stará Hora nad obcou Sebechleby v okrese Krupina.

Okrem toho návštevníci, ktorých do sebechlebských viníc každoročne zavíta aj viac ako 10.000, budú mať možnosť ochutnať tamojší burčiak a vína, tradičnú ľudovú gastronómiu či zakúpiť si výrobky remeselného jarmoku.

Ako sa píše na stránke podujatia, snahou organizátorov je priblížiť a ukázať zvyky a tradície tohto regiónu. Stará Hora je známa svojím zachovalým ľudovým architektonickým prostredím, aktívnym kultúrnym životom a pestrou históriou hlavne vinohradníctva.

História Starej Hory ako miesta, kde sa pestoval vinič, je stará viac ako 500 rokov. Doložené správy dokonca hovoria o spore o víno, ktorý tu súdy riešili už v 13. storočí. Zaujímavosťou je tzv. trojpivnica, ktorú za Rakúska-Uhorska vlastnila Ostrihomská kapitula.