< sekcia Magazín

Ponad Zemplín tiahnu tisícky žeriavov popolavých

Migrujúce žeriavy. Foto: TASR/AP

Žeriavy popolavé prekonávajú počas ťahu ponad územie Zemplína aj najvyššie horské hrebene Polonín, či už ide o Pľašu, Kremenec, alebo Sninský kameň.

Stakčín/Senné 27. marca (TASR) – Tisícky žeriavov popolavých na svojej južno-severnej trase už niekoľko týždňov tiahnu aj ponad Zemplín. Ako pre TASR potvrdil Matej Repel zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko, aj keď bude ich migrácia pomaly odznievať, aktuálne sa ich na nocovisku v oblasti Chráneného vtáčieho územia Senianske rybníky v okrese Michalovce každý večer zhromažďuje asi 2000 až 5000.

Podľa informácií, ktoré na svojej internetovej stránke zverejnila správa Národného parku Poloniny, z pozorovaní na Slovensku vyplýva, že žeriavy popolavé prekonávajú počas ťahu ponad územie Zemplína aj najvyššie horské hrebene Polonín, či už ide o Pľašu, Kremenec, alebo Sninský kameň. Na nocovisku v lokalite Senianske rybníky bolo vlani podľa ochranárov zaznamenaných rekordných 25.000 žeriavov. Repel sa k tohtoročnému počtu zatiaľ vyjadriť nevedel. Uviedol však, že jedinec s pripnutou vysielačkou, ktorého na Zemplíne zaregistrovali približne pred týždňom, sa momentálne nachádza v Estónsku.

Žeriavy, ktoré je možné na Zemplíne pozorovať, patria do takzvanej východoeurópskej populácie. "Hniezdia hlavne vo Fínsku a Baltských štátoch, východnom Poľsku, západnom Rusku, Bielorusku a Ukrajine. Hlavnou ťahovou cestou je balticko-maďarská, vedúca čiastočne cez Slovensko," vysvetľujú ochranári s tým, že ich zimoviskami sú najmä Tunisko, Líbya, východné Alžírsko a pravdepodobne i Turecko či štáty Blízkeho východu.