< sekcia Magazín

Prechod tiesňavou Čertovej doliny je vďaka istiacim prvkom bezpečnejší

Na archívnej snímke z 11. júna 2021 je tiesňava Čertovej doliny pri sedle Zbojská. Foto: TASR - Lukáš Mužla

V Čertovej doline možno, podobne ako v tiesňavách Slovenského raja, obdivovať krasový reliéf, skalné bralá či menšie vodopády.

Tisovec 17. júla (TASR) – Prechod tiesňavou Čertovej doliny, nachádzajúcej sa neďaleko sedla Zbojská, je vďaka bezpečnostným prvkom, ako sú istiace laná, stúpačky či oceľová lávka, bezpečnejší a komfortnejší. Približne 400 metrov dlhý zabezpečený úsek tiesňavy slávnostne sprístupnili vo štvrtok (15. 7.). TASR o tom informovala Zuzana Jóbová z Krajskej organizácie cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus.

Tiesňava vedúca riečiskom potoka Furmanec bola v minulosti priechodná len pre zdatnejších turistov, trasu navyše často komplikovali nánosy naplaveného dreva. Bezpečnostné prvky pribudli v Čertovej doline ešte koncom roka 2020. Tiesňavu, ktorá je súčasťou náučného chodníka Jakuba Surovca, tak už môžu navštevovať i menej zdatní turisti či rodiny s deťmi.

„Tisovec a sedlo Zbojská sú významné vstupné body do nášho krásneho Národného parku Muránska planina. Verím, že sa nám spoločne bude dariť toto miesto propagovať s cieľom zvyšovania počtu turistov, ktorí hľadajú aktívny oddych v lone čistej prírody,” uviedla primátorka Tisovca Irena Milecová.

Na archívnej snímke z 11. júna 2021 je tiesňava Čertovej doliny pri sedle Zbojská.
Foto: TASR - Lukáš Mužla


V Čertovej doline možno, podobne ako v tiesňavách Slovenského raja, obdivovať krasový reliéf, skalné bralá či menšie vodopády. Náučný chodník pomenovaný po zbojníckom kapitánovi Jakubovi Surovcovi vedie aj popri vyhliadkovej veži s výhľadom na sedlo Zbojská a okolitú krajinu, no prechádza i popod Čertov viadukt, ktorým vedie vyše 100 ročná zubačková železnica.

Na archívnej snímke z 11. júna 2021 je tiesňava Čertovej doliny pri sedle Zbojská.
Foto: TASR - Lukáš Mužla


Projekt rekonštrukcie náučného chodníka a vybavenie tiesňavy bezpečnostnými prvkami finančne podporili Banskobystrický samosprávny kraj, Združenie obcí mikroregiónu Muránska planina, Partnerstvo Muránska planina – Čierny Hron a oblastná organizácia cestovného ruchu Gemer.