Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 16. apríl 2024Meniny má Dana a Danica
< sekcia Magazín

FOTO: Pred 15 rokmi zahynulo v autobuse na priecestí v Polomke 12 ľudí

Na archívnej snímke havária autobusu a vlaku v obci Polomka. 21. februára 2009. Foto: TASR/Michal Svítok

Obyvatelia Bánoviec nad Bebravou a okolia, ktorí sa stali účastníkmi nešťastia, sa tešili na príjemne strávenú lyžovačku.

Polomka/Bratislava 21. februára (TASR) - Dvanásť mŕtvych, šesť ťažko zranených a 19 ľahko. Obrovská tragédia, ktorá otriasla celým Slovenskom sa udiala pred 15 rokmi na železničnom priecestí v Polomke v okrese Brezno, keď osobný vlak narazil na trati Červená Skala - Banská Bystrica do ľavej strednej časti autobusu, pričom došlo k jeho prevráteniu na pravú stranu a k vykoľajeniu motorového vozňa. Autobus smrti bol takto tlačený 26 metrov až do zastavenia vlaku.

Obyvatelia Bánoviec nad Bebravou a okolia, ktorí sa stali účastníkmi nešťastia, sa pritom tešili na príjemne strávenú lyžovačku.

K nehode došlo 21. februára 2009. Deň nato, 22. februára, vyhlásila slovenská vláda 12-hodinový štátny smútok od 8.00 h do 20.00 h. Na mieste tragédie odhalili 30. októbra 2009 pamätník obetiam. O mesiac neskôr na železničnom priecestí dali do prevádzky nové signalizačné zariadenie za 200.000 eur.

Na archívnej snímke havária autobusu a vlaku v obci Polomka. 21. februára 2009.
Foto: TASR/Michal Svítok


Vodiča autobusu Minaroviča uznali vinného z prečinu všeobecného ohrozenia. Najprv ho odsúdil 26. mája 2011 samosudca Okresného súdu v Brezne na súhrnný trest odňatia slobody na 8,5 roka do ústavu na výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia. Tiež dostal trest zákazu činnosti vedenia motorových vozidiel na štyri roky. Obhajca aj obžalovaný podali vtedy odvolanie ohľadne viny aj výšky trestu.

Následne Krajský súd v Banskej Bystrici 27. februára 2012 zamietol odvolanie vodiča autobusu. Taktiež zamietol aj odvolanie prokurátora. Platilo tak rozhodnutie Okresného súdu v Brezne.

Podľa obžaloby vodič autobusu Minarovič vošiel na železničné priecestie bez toho, aby sa presvedčil, či môže bezpečne prejsť. Prichádzajúci vlak totiž už bolo vidieť a počuť.

Na archívnej snímke havária autobusu a vlaku v obci Polomka. 21. februára 2009.
Foto: TASR/Michal Svítok


Minarovič si napokon odsedel len necelého 4,5 roka. "Okresný súd Trenčín rozhodol 30. júna 2016 o podmienečnom prepustení odsúdeného. Odsúdený splnil všetky zákonné podmienky, aby mohol byť podmienečne prepustený, s čím sa stotožnil aj prokurátor, ktorý sa vzdal práva podať sťažnosť proti rozhodnutiu súdu," odôvodnil rozhodnutie hovorca trenčianskych súdov Roman Tarabus.

"Nakoľko odsúdený pred podmienečným prepustením naposledy vykonával nepodmienečný trest odňatia slobody na otvorenom oddelení Opatovce, ktoré je organizačnou súčasťou Nemocnice pre obvinených a odsúdených a Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Trenčíne, miestne príslušný na rozhodovanie o podmienečnom prepustení bol Okresný súd Trenčín," uviedli pre TASR justičné zdroje.