Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 6. jún 2023Meniny má Norbert
< sekcia Magazín

Andy Warhol zomrel pred 30 rokmi.Prežil však atentát chorej feministky

Andy Warhol, archívne foto. Foto: TASR/AP

Zranenia však boli príčinou chronických zdravotných problémov, ktorými začal odvtedy trpieť. Smrť ho dostihla až o desať rokov neskôr.

New York/Bratislava 22. februára (TASR) - Americký maliar, filmový režisér, fotograf a priekopník pop-artu, excentrický Andy Warhol bol synom rusínskych exulantov, ktorí pochádzali z východného Slovenska z obce Miková pri Medzilaborciach. Od jeho úmrtia dnes uplynulo 30 rokov.

Andrew Warhola sa narodil 6. augusta 1928 v americkom Pittsburghu slovenským rodičom Andrejovi a Júlii Warholovcom. Meno Andrew Warhola si v roku 1949 zmenil na Andy Warhol. V rodnom meste vyštudoval Carnegieho technický inštitút a v roku 1949 sa presťahoval do New Yorku. Svoju kariéru začal Warhol ako reklamný grafik a preslávil sa využívaním širokých možností umeleckej reprografie. Koncom 40. rokov 20. storočia napríklad zdokonalil techniku Blotted line, ktorá umožňuje osobitným tlačiarenským postupom dávať na papier retušované kontúry fotografie so všetkými neostrosťami a odrazmi svetla.

Na sklonku 50. a začiatkom 60. rokov minulého storočia prerástol jeho vzťah k výtvarnému umeniu do experimentovania s novými technikami, vďaka čomu sa preslávil ako génius pop-artu. Medzi jeho najznámejšie a najcennejšie diela patria súbory malieb Coca-cola, Telefón, portréty Marylin Monroe, Elvisa Presleyho, Elizabeth Taylorovej či Mickey Mousea a mnoho iných. Okrem obrazov sa venoval aj fotografii, filmu a hudbe.

V roku 1968 spáchala duševne chorá herečka a feministka na Warhola atentát. Hoci prežil, zranenia boli príčinou chronických zdravotných problémov, ktorými začal trpieť.

Smrť ho dostihla až o desať rokov neskôr. Zomrel vo veku 58 rokov 22. februára 1987 v New Yorku počas rekonvalescencie po operácii žlčníka.

Na základe jeho testamentu vznikla newyorská nadácia The Andy Warhol Foundation for Visual Arts, ktorá má značnú zásluhu aj na vzniku Múzea moderného umenia Andyho Warhola (MMUAW) v slovenských Medzilaborciach v roku 1991. V súčasnosti je viceprezidentom nadácie synovec Andy Warhola, Donald Warhola. Tento post prevzal po svojom otcovi Johnovi Warholovi.

O tvorbu zakladateľa pop-artu Andyho Warhola sa zaujíma stále viac ľudí na Slovensku, ale aj v okolitých krajinách. Potvrdzujú to údaje o návštevnosti Múzea moderného umenia Andyho Warhola či výstav jeho diel v zahraničí.

V súčasnosti prebiehajú prípravy na natáčanie životopisného filmu o Andy Warholovi podľa scenára Terence Wintera. Podľa informácií časopisu Hollywood Reporter by hlavnú úlohu mal hrať americký herec Jared Leto.