< sekcia Magazín

Predčasne narodené deti potrebujú cielenú výživu, upozorňuje lekárka

Ilustračné foto. Foto: TASR, Roman Hanc

V nedeľu je Svetový deň predčasne narodených detí.

Bratislava 17. novembra (TASR) - Predčasne narodené deti potrebujú osobitnú starostlivosť, ktorej nevyhnutnou súčasťou je správna výživa. Môžu mať vážne problémy s nedostatočným vývojom pľúc, majú zraniteľnejší centrálny nervový systém, nezrelé obličky, nedostatočne vyvinutý imunitný či tráviaci systém.

„Chýbajúce týždne vo vývoji v maternici je nevyhnutné dobehnúť cielenou výživou. V prvom rade je dôležité uvedomiť si, že predčasne narodené dieťa má oproti dieťatku narodenému v termíne zvýšenú potrebu energie, bielkovín a LCP mastných kyselín,“ hovorí neonatologička z Národného ústavu detských chorôb v Bratislave Ivana Letenayová. Predčasne narodené dieťa je pre nedostatočne vyvinutý tráviaci systém schopné spracovať len menšie množstvá potravy, preto ju potrebuje mať výživnejšiu a dostávať ju častejšie, než je to u detí narodených v termíne. „Tou najlepšou výživou je materské mlieko, ktoré je nenahraditeľným a jedinečným mixom výživných látok, individualizovaných pre každého novorodenca,“ upozorňuje Letenayová. „Na druhej strane stav výživy predčasne narodeného dieťaťa je potrebné priebežne kontrolovať a stravu primerane obohacovať o bielkoviny, minerály a vitamíny,“ dodala.

Veľmi nezrelé deti však nemôžu byť dojčené a ich mamy si po predčasnom pôrode musia odstriekavať materské mlieko. Nie všetky si však dokážu rozbehnúť a udržať dostatočnú tvorbu mlieka. Vtedy je nevyhnutné veľmi pozorne a pod dohľadom špecialistov určiť správny druh náhradnej mliečnej výživy.

Podľa údajov Štatistického úradu SR sa narodí ročne okolo 58.000 detí, pričom každé 11. dieťa príde na svet predčasne, teda pred ukončeným 37. týždňom tehotenstva. Štandardné tehotenstvo pritom trvá 40 týždňov. Dlhodobé zdravotné následky sa u predčasne narodených vyskytujú desaťkrát častejšie ako u donosených novorodencov a v celej Európe nedonosené deti predstavujú najväčšiu skupinu detských pacientov. Za posledných 15 rokov vzrástol počet predčasne narodených detí na Slovensku takmer o tretinu.

V nedeľu je Svetový deň predčasne narodených detí. Pri tej príležitosti od soboty (16. 11) do pondelka (18. 11.) viaceré slovenské dominanty žiaria purpurovou farbou, ktorá je symbolom predčasne narodených. Občianske združenie Malíček organizuje už ôsmy ročník odovzdávania cien Purpurové srdce. 22. novembra v Primaciálnom paláci v Bratislave ocenia osobnosti, ktoré sa svojou činnosťou a pôsobením na akademickej, nemocničnej alebo domácej pôde pričinili o zlepšenie situácie predčasne narodených detí.