< sekcia Magazín

Predtým, ako si zoberiete pôžičku, zvážte, či máte dostatočný príjem

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Slováci minulý rok najčastejšie využili spotrebné úvery (39 %) a pomoc rodiny či známych (37 %).

Bratislava 26. júla (TASR) - Takmer štvrtina slovenských rodín (23 %) siahla minulý rok po pôžičke a rovnaké percento z nich malo problémy svoje záväzky splácať.

Najčastejšie pritom využili spotrebné úvery (39 %) a pomoc rodiny či známych (37 %). Väčšina Slovákov však pôžičkám odolala (77 %). Vyplynulo to z reprezentatívneho prieskumu finančných zvyklostí slovenských domácností, ktorý pre spoločnosť Provident Financial realizovala agentúra FOCUS.

Aby sa z úveru nestala nočná mora, Tomáš Fiala z Provident Financial radí: "Predtým, ako sa rozhodnete pre úver, odporúčam spraviť si jednoduchý audit domácich financií. Na jednu stranu si spíšte všetky pravidelné príjmy, ako sú plat, rôzne príspevky atď., za celý mesiac a na druhú stranu si zapíšte všetky výdavky, ale nezabudnite na tie, ktoré platíte raz za štvrťrok alebo raz za rok. Práve takéto zabudnuté finančné záväzky často prispejú k tomu, že vám rodinný rozpočet nebude stačiť a človek zrazu zistí, že nemá na úhradu splátky. Myslite na to, že budete potrebovať finančnú rezervu na nečakané výdavky, ktoré vás môžu stretnúť počas roka. Keď sa na úver či pôžičku dôkladne pripravíte, nemusíte sa takýchto prekvapení obávať," radí Fiala.