Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 10. jún 2023Meniny má Margaréta
< sekcia Magazín

Záchranu vyše tristoročného organu podporí koncertom Sisa Sklovská

Sisa Sklovská. Foto: TASR/ Edmund Örszik

Prešovský organ je považovaný za jeden z najvzácnejších na Slovensku. Ku koloritu Prešova a jeho dominanty – Konkatedrály sv. Mikuláša patrí už viac ako tri storočia.

Prešov 1. septembra (TASR) – Občianske združenie Prešovská gotika v spolupráci s Prešovským samosprávnym krajom, mestom Prešov a Rímskokatolíckou farnosťou pripravili na pondelok 4. septembra v historickej budove Divadla Jonáša Záborského v Prešove koncert na záchranu starobylého organa nachádzajúceho sa v Konkatedrále sv. Mikuláša. Jeho súčasťou bude vyhlásenie finančnej zbierky i adopcie píšťal.

Prešovský organ je považovaný za jeden z najvzácnejších na Slovensku. Ku koloritu Prešova a jeho dominanty – Konkatedrály sv. Mikuláša patrí už viac ako tri storočia. Je v havarijnom stave. "Náklady na rekonštrukciu sa odhadujú na zhruba 250.000 eur, čo je skutočne veľká čiastka, ktorú nevieme zvládnuť bez darcov a finančnej pomoci. Organ je nielen súčasťou rímskokatolíckeho Kostola sv. Mikuláša, ale predovšetkým súčasťou histórie mesta a generácií ľudí, ktorí si ctia minulosť svojich predkov," povedal o iniciatíve Občianskeho združenia Prešovská gotika, ktoré vzniklo pri Farnosti sv. Mikuláša, dekan tejto farnosti Jozef Dronzek.

Myšlienka záchrany organa bude počas nasledujúcich mesiacov leitmotívom niekoľkých koncertov odohraných priamo v Konkatedrále sv. Mikuláša, ale aj na iných miestach. Oficiálny začiatok zbierky pripravujú organizátori na 4. septembra v rámci veľkého recitálu speváčky Sisy Sklovskej.

"Počas koncertu ohlásime aj adopciu organových píšťal. Donori si budú môcť adoptovať konkrétnu píšťalu a ich mená budú zvečnené na píšťale darcov, ktorá bude reálnou funkčnou píšťalou umiestnenou v organe," uviedol predseda OZ Prešovská gotika František Zborovský. Prvými podporovateľmi tejto iniciatívy sú predseda Prešovského samosprávneho kraja Peter Chudík a primátorka Prešova Andrea Turčanová, ktorí zároveň nad podujatím prezvali záštitu.