Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 17. jún 2024Meniny má Adolf
< sekcia Magazín

Neďaleko Bratislavy je najväčšia európska kolónia bocianov bielych

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

Podobne ako labute aj bociany vytvárajú stabilné páry a sú verní partneri.

Bratislava 3. júna (TASR) - Neďaleko Bratislavy na rakúskej strane rieky Moravy hniezdi najväčšia európska kolónia bocianov bielych. Výnimočná je tým, že tu bociany hniezdia na stromoch. Kým na Slovensku takto žije iba pár jedincov, v rezervácii March Auen pri dedine Marchegg hniezdi takto podľa ornitológa Mareka Brinzíka 50 až 60 párov.

Ľudia ich tu môžu pozorovať takmer z bezprostrednej blízkosti z vyvýšenej drevenej pozorovateľne, kde nájdu aj informačné tabule o živote bocianov. Počuť tu aj pre bociany typické klopanie zobákov.

Bocianom v rezervácii pri prežití pomáha aj človek, keďže ako poukázal Brinzík, nie je pre nich jednoduché nájsť si vhodný strom na hniezdenie. Bociany sa do svojich hniezd každoročne vracajú a obnovujú ich, niektoré tak časom môžu vážiť až jednu tonu. Hniezdo väčšinou zaniká, keď strom neudrží jeho váhu a zlomí sa. Využívanie stromov k hniezdeniu je však v prírode čoraz vzácnejšie. Bociany sa preorientovali na ľudské stavby ako napríklad veže budov, komíny, stĺpy elektrického vedenia a podobne.

Mláďatá bocianov prichádzajú na svet v máji, v priebehu júna a júla rastú, následne sa začínajú učiť lietať. Bocian v dospelosti dosahuje výšku okolo 100 centimetrov a rozpätie krídel má okolo 150 až 160 cm. "V auguste vidíme zhromažďovanie bocianov na poliach, pripravujú sa na náročnú cestu na zimoviská, v priebehu septembra, októbra odlietajú posledné bociany," priblížil Brinzík. V poslednom období sa stáva, že niektoré bociany na zimu neodletia. "Limitom pre vtáky vo všeobecnosti nie je zima, ale dostupnosť potravy. Vták nemá problém vydržať aj pri extrémnych mrazoch pokiaľ je najedený. Pokiaľ je hladný, termoregulácia sa narušuje," doplnil.

Podobne ako labute aj bociany vytvárajú stabilné páry a sú verní partneri. "Samčekovia to však nemajú ľahké, každoročne sa musia o svoju samičku nejakým spôsobom uchádzať," skonštatoval Brizník s tým, že väčšinou preto prilietajú skôr, aby sa postarali o hniezdo. Poukázal na to, že každý rok musia zápasiť s rizikom, že iný vitálnejší samček im môže ich partnerku prebrať.

Rezervácia WWF – March Auen (Moravské luhy) vznikla v roku 1970. Je súčasťou Ramsarskej lokality Niva Moravy. Mokrade obklopené lužnými lesmi predstavujú vzácny ekosystém, ktorý svojou ohrozenosťou možno prirovnať k miznúcim tropickým pralesom. Okrem bocianov tu možno nájsť množstvo živočíšnych druhov. Aj z tohto dôvodu sa európskym lužným lesom hovorí pralesy mierneho pásma. Význam a ochranu týchto oblastí sa snaží propagovať aj mimovládna organizácia Ochrana dravcov na Slovensku (RPS), ktorá pripravila v rámci projektu slovensko-rakúskej cezhraničnej spolupráce sériu exkurzií pre verejnosť.


Tu bude player