< sekcia Magazín

Životný príbeh génia prichádza do kín. Zoznámte sa… Steve JOBS

JOBS Foto: Bontonfilm

Poznávacie znamenie: čierny rolák St. Croix s dlhým rukávom, modré rifle Levi’s 501 a tenisky New Balance 992. Emblém: Nahryznuté jablko. Charakteristika: Génius.

Bratislava 2. septembra (OTS) - Na vysokej škole bolo jeho jediným obedom jedlo, ktoré každú nedeľu rozdávalo hnutie Hare Krišna. O tridsaťpäť rokov neskôr bol jeho majetok odhadovaný na 8,3 miliardy dolárov. Toto však nie je rozprávka o chudákovi, ktorý ku šťastiu prišiel. Toto je životný príbeh jedného z najväčších vizionárov 20. storočia, ktorý dokázal zmeniť svet. Aj keď od princa mal dosť ďaleko...

Všetko sa začalo v roku 1976, keď Steve Jobs so svojimi dvoma kamarátmi založili v garáži spoločnosť Apple Computers. V roku 1984 uviedol na trh počítač ovládaný pomocou myši a v ďalšom roku ho zo spoločnosti Apple vyhodili. Tu by mohol príbeh zázračného programátora s vycizelovaným zmyslom pre design a neznesiteľného manažéra terorizujúceho svoje okolie skončiť. Tým skôr, že jeho ďalšia spoločnosť NeXT Computer začínala s kapitálom sedem miliónov dolarov, a do roka stála pred bankrotom. Napokon prežila až do roku 1997, keď ju odkúpila stagnujúca spoločnosť Apple Inc. - egocentrický muž s mimoriadnymi rečníckymi schopnosťami sa vrátil do jej čela. Nastalo obdobie, keď sa zamestnanci báli so svojím najvyšším šéfom nastúpiť do výťahu, aby pri vystupovaní neboli bez práce. Kto prežil, podieľal sa na úspechu dizajnovo lákavých iMacov a série digitálnych zariadení iPod, iTunes, iPhone a iPad. Zo zamestnancov sa stali, slovami Stevea Jobsa, umelci, z ich výtvorov kultový tovar - drahý, ale dokonalý, odmietaný aj zbožňovaný. Niet sa čo čudovať, keď ich viedol zhora obdarený vizionár a prezieravý obchodník, ktorý v roku 1986 kúpil od Georgea Lucasa za necelých 10 miliónov animačné štúdio Pixar… a v roku 2006 ho predal spoločnosti Disney za 7,4 miliardy dolárov! Napomoh, kto by nepoznal oscarové filmy ako Hľadá sa Nemo, Rodinka Úžasných, Ratattouille, VALL-E, Hore! a Toy Story 3: Príbeh hračiek, ktoré toto štúdio vytvorilo. Nebolo to však zadarmo. Steve Jobs od svojich zamestnancov vyžadoval maximum. Mimochodom s obľubou hovorieval: "Pokiaľ nebudete v sobotu v práci, v nedeľu už nechoďte!“ Nenávideli ho pre to, aký bol, ale milovali pre to, čo tvoril. A on to vedel: „Ľudia často nevedia, čo chcú, kým im to neukážete.“ Dokázal ukazovať cestu celému ľudstvu, pracovať však bol schopný len s vybranými jedincami. Veď kto by nepoznal jeho slávnu vetu: "Pracujte len s géniami, idiotov vyhoďte!“ Mal na to právo - sám bol génius. Svet pred Jobsom a svet po Jobsovi nie je a nebude rovnaký.

Po prvýkrát zomrel 27. augusta 2008, keď spoločnosť Bloomberg omylom publikovala správu o jeho skone. Sám to komentoval citátom Marka Twaina: "Správy o mojej smrti nesmierne preháňajú.“ Druhýkrát už nebolo toho, kto by smutnú informáciu dementoval. Steve Jobs odiešiel zo sveta 5. októbra 2011. Mal 56 rokov...

Steve Jobs sa teraz vracia famózne stvárnený hercom Ashtonom Kutcherom vo filme JOBS, ktorý bude mať v našich kinách premiéru 5. septembra 2013.

Trailer k očakávanému filmu si pozrite TU: