< sekcia Magazín

Prieskum: Ktoré športové aktivity preferujú v lete Slováci?

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

O niečo častejšie aj intenzívnejšie športujú muži ako ženy.

Bratislava 16. septembra (TASR) – Dve tretiny Slovákov sa počas leta aspoň raz za mesiac venujú nejakej športovej aktivite. Najobľúbenejšími letnými športmi sú cyklistika, turistika a plávanie. Vyplýva to z prieskumu agentúry Go4insight realizovaného na prelome júla a augusta 2020. Platí pritom, že o niečo častejšie aj intenzívnejšie športujú muži ako ženy.

„Športová aktivita veľmi súvisí s vekom. Je pochopiteľné, že najviac športujú najmladšie ročníky. V kategórii mladých ľudí vo veku 15 až 24 rokov športuje aspoň raz mesačne viac ako 90 percent tejto skupiny. S rastúcim vekom postupne klesá športová aktivita,“ uvádza sa v prieskume. Mladších dospelých, ktorí športujú aspoň raz mesačne, je 82 percent. Športujúcich ľudí v strednom veku sú dve tretiny - 65 percent. Ľudia v dôchodkovom veku sa športu venujú najmenej intenzívne. Aspoň raz za mesiac športuje 41 percent z nich.

Prieskum priblížil, že najobľúbenejším letným športom obyvateľov Slovenska je cyklistika. Počas letného obdobia si aspoň raz za mesiac sadne na bicykel 41 percent obyvateľov. Ďalším športom, ktorý v letných mesiacoch obľubuje veľká časť obyvateľstva, je turistika. Aspoň raz za mesiac sa do hôr vyberie 40 percent obyvateľov Slovenska. Tretím najmasovejším športom v lete je plávanie. Na mesačnej báze sa mu venuje o niečo menej ako tretina obyvateľov Slovenska. Ďalším populárnym športom, ktorému sa venuje veľká časť Slovákov, je fitnes, respektíve posilňovanie. Venuje sa mu šestina (17 percent) populácie Slovenska. Beh má základňu vo veľkosti 12 percent slovenskej populácie. Hranicu desiatich percent športovcov v populácii dosiahol ešte futbal.