Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 23. marec 2023Meniny má Adrián
< sekcia Magazín

V prvej svetovej vojne použili hrôzostrašnú zbraň - plyn yperit

Foto: wikimedia.org

Častým mýtom je, že yperit bol prvým bojovým plynom, toto prvenstvo však patrí chlóru.

Bratislava 10. júla (TASR) - Rakúsko-Uhorsko po dohode s Nemeckom vypovedalo 28. júla 1914 vojnu Srbsku, čím sa začala prvá svetová vojna.

Summit Európskej únie (EÚ) sa 26. júna 2014 prvýkrát od prijatia Lisabonskej zmluvy konal mimo belgického Bruselu. Prvú časť dvojdňového zasadnutia Európskej rady lídri EÚ strávili v belgickom meste Ypres, kde si pripomenuli 100 rokov od vypuknutia prvej svetovej vojny.

Pre Belgičanov, ale aj Britov je Ypres v západnej časti Flámska mučenícke mesto, ktoré naplno spoznalo hrôzy prvej svetovej vojny. Ypres dalo názov horčicovému plynu (yperit), ktorý bol prvýkrát použitý v bojoch pri tomto meste.

Pľuzgierotvorný yperit je chemickou zbraňou hromadného ničenia. Účinnou zbraňou sa stal v rukách Nemcov, neskôr ho používali aj iné armády. Yperit vynašiel nemecký chemik Fritz Haber, ktorý sa preslávil vo svete chémie aj udelením Nobelovej ceny za chémiu za syntetizovanie amoniaku (1918).

Vojak popálený yperitom
Foto: Library and Archives Canada


Okrem toho, že yperit spôsoboval dýchacie problémy, pri styku s pokožkou spôsoboval aj rozsiahle popáleniny. Ďalšou jeho strašnou bojovou výhodou bolo, že mohol byť v kvapalnej podobe obsahom mínometných granátov a po dosiahnutí cieľa a zvýšení teploty sa z neho stal plyn prinášajúci smrť.

Častým mýtom je, že yperit bol prvým bojovým plynom, toto prvenstvo však patrí chlóru.