Quantcast
< sekcia Magazín

Prvý Slovák sa chystá na cestu okolo sveta na bicykli

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

Karol Voltemár chce prejsť viac ako 80 krajín sveta cez Európu, Blízky východ, Áziu, Austráliu a priľahlé ostrovy Oceánie, Južnú a Severnú Ameriku a npokon mu zostane Afriku.

Bratislava 8. marca (TASR) - Slovák Karol Voltemár chce podniknúť cestu okolo sveta na bicykli. Na vysnívanú jazdu by sa mal vydať na jar 2013. Trasa sólo expedície povedie cez šesť kontinentov. Ak pôjde všetko podľa plánu, za tri roky bude mať bicykel na tachometri a cyklista v nohách 80.000 kilometrov.

"Je to nesplnený sen, ktorý sa mi postupne splní, ak budem dostatočne odhodlaný a mať šťastie. Je to o poznaní, poznaní seba, sveta. Je to výzva, ešte žiadny Slovák takéto niečo neabsolvoval a tak som sa jedného dňa rozhodol," uviedol pre TASR Voltemár, ktorý chce prejsť viac ako 80 krajín sveta. Jeho mimoriadna etapa povedie cez Európu, Blízky východ, Áziu, Austráliu a priľahlé ostrovy Oceánie, Južnú a Severnú Ameriku. Napokon mu zostane Afrika a v roku 2017 návrat do rodnej Európy cez Španielsko, Portugalsko a severské štáty. Karol prebicykluje všetky kontinenty okrem Antarktídy.


Najjednoduchší spôsob prepravy
Ilustračné foto
Foto: TASR/AP


"Bicykel je krásny dopravný prostriedok, ktorý vám umožní vnímať svet inak. Zároveň to nie je najjednoduchší spôsob dopravy," poznamenal rodák z Bratislavy. Na svoju sólovú expedíciu sa pripravuje dlhodobo. Podľa vlastných slov potrebuje nabicyklovať aspoň 25.000 km. V zime trénuje vo fitnescentre, pláva a pripravuje sa na cyklistickú sezónu. "Podarilo sa mi aj tento rok ísť na pár dní na bežky. Mentálna príprava je teraz to rozhodnutie, ktoré je najťažšie. 'Hlava' a šťastie bude v konečnom dôsledku to, čo rozhodne o úspechu cesty," vyhlásil Voltemár, ktorý sa na cestu okolo sveta vyberie sám. "Snažil som sa niekoho nájsť, ale uznajte, kto má odhodlanie dnes vydať sa na bicykli okolo sveta na viac ako tri roky. Zároveň je pre to ochotný aj niečo urobiť, pripraviť sa a urobiť to zásadné rozhodnutie."


Ktokoľvek sa môže pridať

Slovenskému dobrodruhovi bude teda robiť spoločnosť na cestách po svete len bicykel. "Bol by som rád, ak by sa na nejaké časti cesty vedel zapojiť aj niekto, kto by tento projekt zdokumentoval aj druhým pohľadom," priznal Karol s tým, že chce organizovať verejné jazdy. "Ak si niekto chce prejsť niekoľko sto alebo aj tisíc kilometrov so mnou, tak sa bude môcť pridať."

Podľa Voltemára bude najťažšie bicyklovať v prázdnych vyľudnených oblastiach. "Môže sa stať, že aj niekoľko týždňov nestretnem nikoho. Náročné budú prechody Ánd, Himalájí, ale aj Sahara stojí za zmienku." Kým sa však vydá v máji 2013 na svoju svetovú jazdu a ako prvý Slovák sa pokúsi prejsť svet na bicykli, musí ešte pracovať, "odkladať na cestu", trénovať, podrobne plánovať trasu, riešiť logistiku a zásobovanie počas cesty. Čakajú ho aj prezentácie projektu. Na otázku, či sa chce 28-ročný Karol Voltemár mimoriadnou cestou len zviditeľniť, cykloturista zareagoval: "Nie. Chcem zviditeľniť myšlienky. Ukázať ľuďom alternatívu. Chcem spoznať seba a svet. Kultúru ľudí, myšlienky, názory, krásu prírody, ale aj ľudskej civilizácie."

Sólovú expedíciu prvého Slováka, ktorý sa pokúsi prejsť svet na bicykli, bude možné sledovať na www.worldbiketravel.sk. Karol tam bude zverejňovať fotky a videá zo svojej cesty a v sekcii Denník aj svoje postrehy, pocity a zážitky.