< sekcia Magazín

Zomrela vdova po Gagarinovi - prvom človeku vo vesmíre

Na archívnej snímke z 5. marca 2011 čiernobiela nedatovaná fotografia, na ktorej sú prvý kozmonaut Jurij Gagarin a jeho manželka Valentina, visí v Štátnej dume, dolnej komore ruského parlamentu v Moskve. Valentina Gagarinová, vdova po prvom človeku, ktorý letel do vesmíru, zomrela vo veku 84 rokov. Úmrtie oznámila v utorok 17. marca 2020 ruská vesmírna agentúra Roscosmos v krátkom vyhlásení a vyjadrila úprimnú sústrasť jej príbuzným. Jurij Gagarin zomrel 27. marca 1968. Foto: TASR/AP

Jurij Alexejevič Gagarin, dôstojník sovietskeho armádneho letectva, sa dostal do kozmického priestoru ako prvý človek v dejinách 12. apríla 1961. Zahynul 27. marca 1968 pri leteckej havárii.

Moskva 17. marca (TASR) - Vo veku 84 rokov zomrela v utorok Valentina Gagarinová, vdova po niekdajšom sovietskom kozmonautovi Jurijovi Gagarinovi, ktorý sa stal prvým človekom vo vesmíre. Tlačovej agentúre TASS to povedal nemenovaný hovorca ruského Strediska prípravy kozmonautov J. A. Gagarina pri Moskve.

Valentina Ivanovna Gagarinová, rod. Goriačevová, sa narodila 15. decembra 1935 v Orenburgu. Po absolvovaní miestnej zdravotníckej školy pracovala v laboratóriu strediska pre riadenie vesmírnych misií. Za Gagarina sa vydala v októbri 1957.

Po smrti manžela v marci 1968 Gagarinová neposkytovala žiadne rozhovory, zúčastňovala sa však na rôznych podujatiach venovaných Gagarinovi. V posledných rokoch žila v Hviezdnom mestečku pri Moskve, kde sa nachádza aj spomínané výcvikové centrum.

Jurij Alexejevič Gagarin, dôstojník sovietskeho armádneho letectva, sa dostal do kozmického priestoru ako prvý človek v dejinách 12. apríla 1961. Zahynul 27. marca 1968 pri leteckej havárii neďaleko dediny Novosiolovo vo Vladimirskej oblasti.