< sekcia Magazín

Vážne chorá Salvádorčanka porodila cisárskym rezom, dieťa zomrelo

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Lekári urobili žene, vystupujúcej pod menom Beatriz, cisársky rez, keďže potrat, ktorý žiadala, je v Salvádore zakázaný.

San Salvador 4. júna (TASR) - Vážne chorá mladá žena zo Salvádoru, ktorej salvádorský Najvyšší súd nepovolil interrupciu, podstúpila v pondelok predčasný pôrod cisárskym rezom. Toto riešenie schválilo tamojšie ministerstvo zdravotníctva.

Tehotenstvo bolo ukončené v 27. týždni. Stav matky je dobrý, ale dievčatko, ktoré sa narodilo, zomrelo asi päť hodín po pôrode, informovala salvádorská ministerka zdravotníctva María Rodríguezová.

Lekári urobili žene, vystupujúcej pod menom Beatriz, cisársky rez, keďže potrat, ktorý žiadala, je v Salvádore zakázaný. Ministerka v zdôvodnení rozhodnutia svojho úradu uviedla, že cisársky rez je v tomto prípade prijateľným zásahom. "Je jasné, že v tejto chvíli nejde o zásah do tehotenstva, ktorý je interrupciou, ale je to vyvolaný pôrod, a to je niečo iné," uviedla. Ako dodala, rozhodujúcim faktorom je teraz ochrana života tehotnej ženy.

Stredoamerická krajina zakázala všetky druhy potratov v roku 1999. Beatrizin plod mal však veľmi vážne malformácie mozgu - anencefáliu, keď sa vyvíja len časť mozgu. Takto postihnutý plod má len veľmi malú alebo žiadnu šancu na život po narodení. Aj samotná 22-ročná Beatriz má vážne zdravotné problémy - zlyhávajú jej obličky a má lupus, čo je chronické ochorenie, ktoré postihuje hneď niekoľko orgánov v ľudskom tele. Práve tieto ochorenia mali vplyv na nedostatočný vývin jej plodu.

Indikovaný pôrod cisárskym rezom sa uskutočnil po tom, ako Interamerický súd pre ľudské práva prijal nezáväznú rezolúciu, ktorou Salvádor vyzval podniknúť opatrenia na záchranu života Beatriz, keď jej tamojšie súdy odopreli právo na potrat. Salvádorský Najvyšší súd vo svojom verdikte zdôvodnil, že vykonanie potratu by bolo porušením ústavy, ktorá zaručuje ochranu života človeka od okamihu počatia.

Hovorkyňa salvádorskej organizácie za právo na potrat Morena Herrerová v reakcii uviedla, že Beatriz mohla byť ušetrená zbytočného trápenia a jej život by nebol ohrozený.

Claudia Handalová, hovorkyňa ligy proti potratom Red Familia zasa kvitovala, že boli rešpektované práva všetkých zainteresovaných. "Sme veľmi radi, pretože - ako sme hovorili od začiatku: nebolo nutné pristúpiť k potratu, bolo treba rešpektovať život dieťaťa a poskytnúť Beatriz všetku potrebnú starostlivosť a právo na ochranu zdravia tak, ako jej náleží," zdôraznila.

Beatrizin prípad upozornil Salvádor na prístup k interrupciám v prevažne katolíckej Latinskej Amerike. Podobný úplný zákaz interrupcií platí aj v Dominikánskej republike, Nikarague, Chile, Hondurase, Haiti a Suriname. Niektoré krajiny, napríklad Kolumbia, uvoľnili svoje reštrikcie v tejto oblasti a umožňujú vykonanie potratu, ak žena otehotnela pri znásilnení.