< sekcia Magazín

Na Sibíri objavili ďalšie tajomné krátery

Na snímke zo 16. júla 2014 stojí Andrei Plechanov, vedúci vedecký pracovník vedeckého výskumného centra Arktídy, pri kráteri, ktorý bol nedávno objavený v Jamal polostrove. Foto: TASR/AP

Polostrov Jamal obývajú najmä domorodí pastieri sobov.

Moskva 29. júla (TASR) - Na ruskej Sibíri objavili dva ďalšie krátery, iba niekoľko týždňov po tom, ako sa podarilo nájsť podobnú dieru v zemi v izolovanom najsevernejšom regióne. Napísala to dnes agentúra Reuters.

Anglojazyčné noviny The Siberian Times zverejnili fotografie dvoch nových obrovský dier, ktoré objavili pastieri sobov. Jeden kráter sa nachádza na polostrove Jamal a druhý na Tajmýrskom polostrove. Oba ležia za polárnym kruhom.

Noviny tvrdia, že teórie o pôvode kráterov zahŕňajú najrôznejšie príčiny od dopadu meteoritu či zblúdených rakiet cez podzemné výbuchy plynu až po mimozemšťanov. Správu nebolo možné nezávisle overiť.

Ruská štátna televízia tento mesiac informovala a obrovskej diere v zemi, ktorú objavili na polostrove Jamal bohatom na náleziská zemného plynu. V tejto oblasti klesajú teploty až na mínus 50 stupňov Celzia a v zime Slnko sotva vychádza.

Ku kráteru, ktorý medzitým pomenovali Jamalská čierna diera, dorazila tento mesiac ruská vedecká výprava, aby ho preskúmala. Polostrov Jamal obývajú najmä domorodí pastieri sobov.

Minulý rok dopadol v centrálnom Rusku meteorit s hmotnosťou približne desať ton, pričom zranil viac ako 1000 ľudí.

Odborníci ho porovnávajú s udalosťou, ku ktorej došlo v roku 1908, keď zrejme dopad meteoritu zdevastoval na Sibíri územie viac ako 2000 štvorcových kilometrov. Tlaková vlna rozbíjala výplne okien až 200 kilometrov od epicentra.