< sekcia Magazín

Skalický maxitrdelník meria 208 centimetrov, väčší sa upiecť nedal

Tradičný, už desiaty Trdlofest s pokusom o prekonanie vlastného slovenského a svetového rekordu o najdlhší trdelník bol 17. mája 2014 v Skalici súčasťou oficiálneho otvorenia letnej turistickej sezóny s ponukou bezplatnej návštevy historických pamiatok mesta. Nový rekord maxitrdelníka má hodnotu 208 centimetrov, čo je o 1,5 centimetra viac ako vlani. Na snímke komisár Knihy slovenských rekordov meria maxitrdelník. Foto: TASR/ Lukáš Grinaj

Na výrobu sa spotrebovalo 3,5 kilogramu cesta, príprava trvala zhruba 2,5 hodiny.

Skalica 17. mája (TASR) – Deň plný trdelníka, dobrého vína a nálady pripravili nadnes v Skalici. Tradičný, už desiaty Trdlofest s pokusom o prekonanie slovenského a svetového rekordu o najdlhší trdelník bol súčasťou oficiálneho otvorenia letnej turistickej sezóny s ponukou bezplatnej návštevy historických pamiatok mesta.

Nový rekord maxitrdelníka má hodnotu 208 centimetrov, čo je o 1,5 centimetra viac ako vlani. Bežný trdelník má okolo 30 centimetrov. "Je to nateraz maximum, čo môžeme dosiahnuť, lebo na trdle, ktoré máme, už väčší urobiť nejde. Pred desiatimi rokmi sme začínali so 104,5 centimetrami, máme rok na to, aby sme vymysleli ako ďalej," povedal po dopečení Ľudovít Bránecký zo správy mestského majetku, kam pekáreň pravého skalického trdelníka patrí. Na výrobu rekordného trdelníka sa spotrebovalo 3,5 kilogramu cesta, príprava trvala zhruba 2,5 hodiny. Po upečení sladký koláč s dierou rozkrájali a predávali návštevníkom Trdlofestu. Výťažok z predaja putuje do skalického detského domova.

Okrem toho pripravili Skaličania pre domácich i cezpoľných návštevníkov viaceré hudobné vystúpenia, novinkou je Záhorácky miniveľtrh na nádvorí Vinotéky u františkánov. Sprievodným programom bola výstava v Záhorskom múzeu Pán Prváčik. V Galérii u františkánov bola zase autorská výstava Jozefa Chrenu.

V Skalici sa trdelník udomácnil koncom 18. storočia, keď do mesta prišiel bývať maďarský generál a básnik József Gvadányi a jeho sedmohradský kuchár. Ten stál podľa historických prameňov na začiatku trdelníkovej tradície. Skaličania nedávno dosiahli, že trdelník má certifikát Európskej únie. Podľa smernice sa originálny trdelník pečie iba "vo vymedzenom území Slovenskej republiky ohraničenom zo severu štátnou hranicou s Českou republikou, západnú hranicu vymedzenej oblasti tvorí rieka Morava, južnú hranicu tvorí rieka Myjava a východnú hranicu od mesta Senica po štátne hranice s Českou republikou tvorí rieka Teplica".