Quantcast
< sekcia Magazín

skCube je už v Holandsku, slovenskí vedci za ňou musia vycestovať opäť

skCube je už v Holandsku, slovenskí vedci za ňou musia vycestovať opäť Foto: TABLET.TV

Zahraničný satelit, ktorý leží vo vypúšťacom kontajneri vedľa prvej slovenskej družice skCube, má technické problémy.

Bratislava 2. mája (TABLET.TV) - Slovenskí konštruktéri doručili osobne koncom apríla prvý slovenský satelit skCube do holandskej prepravnej spoločnosti ISL. V súčasnosti sa tu združujú viaceré zahraničné satelity v rámci posledných fáz prípravy pred vložením do vypúšťacích kontajnerov. Vedci zo Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity tu strávili dva dni a družicu naposledy skontrolovali.

„Otestovali sme, či satelity do seba zapadajú aj po geometrickej a mechanickej stránke, či sú priechodné celým vypúšťacím kontajnerom, či sú tam dostatočné tolerancie a potom došlo už k samotnej integrácii“, vysvetlil predseda SOSA Jakub Kapuš a líder projektu skCube.Technické problémy nastali pri jednom zo zahraničných satelitov, s ktorým zdieľame spoločný priestor vypúšťacieho kontajnera. Okrem slovenskej družice je v ňom umiestnená ešte španielska a francúzska sonda. „Bohužiaľ, kvôli problémom jedného zo zahraničných tímov, sa budeme musieť vrátiť ešte o dva týždne, ale náš satelit už je v tejto chvíli bezpečne uložený v Holandsku, otestovaný, skontrolovaný a pripravený na štart“, dodáva Kapuš.

Z Holandska prevezú vypúšťacie kontajnery do USA, kde ich nosná raketa Falcon 9 z vojenskej základne Vandenberg vynesie na obežnú dráhu Zeme. Raketa s prvou slovenskou družicou na palube by ma odštartovať začiatkom leta. Toto medziobdobie chcú mladí vedci využiť na finálnu úpravu softvérov určených na príjem informácií zo sondy skCube.