< sekcia Magazín

Slovenská Wikipédia prekonala hranicu 200.000 článkov

Ilustračné foto Foto: wikipedia.org

Mnohojazyčný projekt Wikipédie začal v roku 2001, odvtedy vzniklo 288 jazykových mutácií.

Bratislava 10. februára (TASR) - Slovenská internetová encyklopédia Wikipédia prekonala začiatkom februára hranicu 200.000 článkov. Stala sa tak 35. najväčšou Wikipédiou podľa počtu článkov, len o niečo obsiahlejšie sú Wikipédie v baskičtine a v medzinárodnom jazyku Esperanto. Jubilejným článkom sa stal Mars 1. TASR informoval Michal Matúšov z Wikimedia SR.

Wikipédia vzniká za pomoci čitateľov, ktorí môžu obsah pridávať, upravovať aj opravovať. "Za prekonanie hranice 200.000 článkov teda vďačíme komunite dobrovoľníkov, ktorí na obsahu pracovali vo svojom voľnom čase. Okrem písania nových článkov vylepšujú kvalitu už existujúcich, kontrolujú porušenia autorských práv, aktualizujú informácie a dopĺňajú ich dôveryhodnými zdrojmi," skonštatoval Matúšov.

Mnohojazyčný projekt Wikipédie začal v roku 2001, odvtedy vzniklo 288 jazykových mutácií. Dohromady sa v nich nachádza viac ako 34 miliónov článkov a každý deň pribudne približne 8000 nových. Slovenskú Wikipédiu denne navštívi 500.000 návštevníkov a pribudne na nej 25 nových článkov. S výnimkou citácií je celý obsah Wikipédie dostupný pod slobodnou licenciou.