Quantcast
< sekcia Magazín

Slovenské banské múzeum vydalo knihu o banskoštiavnickom múzejníctve

Na archívnej snímke Slovenské banské múzeum Kammerhof v Banskej Štiavnici. Foto: TASR/Jana Vodnáková

Kniha okrem textu obsahuje aj bohatú obrazovú dokumentáciu, nechýbajú bibliografické odkazy na pramenný materiál a odbornú literatúru.

Banská Štiavnica 5. januára (TASR) - Slovenské banské múzeum (SBM) v Banskej Štiavnici vydalo reprezentatívnu publikáciu Chvála zberateľstvu: Klenoty Slovenského banského múzea v Banskej Štiavnici, a to v slovensko-anglickej jazykovej mutácii. Vyše 200-stranová kniha predstavuje čitateľom v desiatich kapitolách vzácny a rozmanitý zbierkový fond tohto múzea.

„Cieľom publikácie je prvýkrát v dejinách Slovenského banského múzea predstaviť fenomén múzejníctva v Banskej Štiavnici, zbierkotvornú činnosť a unikátny zbierkový fond múzea slovenskej a zahraničnej verejnosti,“ uvádza múzeum.

Kniha okrem textu obsahuje aj bohatú obrazovú dokumentáciu, nechýbajú bibliografické odkazy na pramenný materiál a odbornú literatúru. Kniha je určená nie len odbornej, ale aj širokej verejnosti a všetkým, ktorí sa zaujímajú o históriu, muzeológiu, geológiu, montanistiku, kultúrne a industriálne dedičstvo Slovenska. Autormi sú odborní pracovníci – kurátori jednotlivých zbierkových fondov múzea.

SBM je živou pamäťovou schránkou Banskej Štiavnice. Sídli vo výnimočných historických objektoch a areáloch. Je jednou z najstarších múzejných pamäťových inštitúcií na Slovensku. V jeho fondoch je takmer 100.000 zbierkových predmetov.