Quantcast
< sekcia Magazín

Slovensko sa pripojilo k iniciatíve na podporu turizmu 50.000 turistov

"Iniciatíva je zameraná na podporu atraktívnosti Európy, na zvýšenie zamestnanosti a prekonávanie sezónnosti v turizme medzi dvoma destináciami, Európou a Južnou Amerikou," opísal Figeľ.

Bratislava 8. marca (TASR) – Slovensko sa dnes pripojilo k iniciatíve 50.000 turistov, ktorej cieľom je podpora cestovného ruchu medzi Južnou Amerikou a Európou. Minister dopravy Ján Figeľ (KDH) podpísal po dnešnom rokovaní s podpredsedom Európskej komisie (EK) pre priemysel a podnikanie Antoniom Tajanim memorandum, ktorým vyjadril záujem Slovenska o podporu iniciatívy.

"Iniciatíva je zameraná na podporu atraktívnosti Európy, na zvýšenie zamestnanosti a prekonávanie sezónnosti v turizme medzi dvoma destináciami, Európou a Južnou Amerikou," opísal Figeľ.

Iniciatíva bude prebiehať od októbra tohto roka do jesene budúceho roka. Má zintenzívniť vzťahy medzi krajinami z obidvoch kontinentov. Do projektu sa zapojili okrem množstva európskych štátov napríklad aj Čile, Brazília alebo Argentína.

Projekt plánuje vytvoriť priestor pre prírastok 25.000 turistov z Južnej Ameriky do Európy a opačne. "Som presvedčený, že Slovensko by pri takejto iniciatíve nemalo chýbať," podotkol Figeľ.

Podľa Tajaniho je cieľom zvýšiť počet turistov, ktorí prichádzajú do Európy. "A to nie iba z Južnej Ameriky, ale aj z Číny alebo Ruska," doplnil. Práve v Rusku a Číne sa podľa jeho slov nachádza početná stredná trieda, ktorá obsahuje množstvo turistov. Aby ich však do Európy prichádzalo čoraz viac, je potrebné pracovať na flexibilnejších vízových pravidlách. "Z tohto dôvodu budem navrhovať nové flexibilnejšie vízové pravidlá, ktoré sa budú týkať turistických víz," uviedol Tajani.

Na rokovaní s ministrom Figeľom hovoril Tajani aj o ďalších témach ako napríklad o projekte Galileo, o podpore životného prostredia či slovenských podnikateľov alebo o výstave Expo 2015, ktorá sa bude konať v Miláne.