Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. september 2023Meniny má Edita
< sekcia Magazín

Supraphon pripravuje Rok Václava Neckářa

Na snímke český spevák Václav Neckář na podujatí Tribute To Freedom – Pocta slobode.. Foto: TASR/Michal Svítok

Na hitových singloch pracovala vtedajšia skladateľská elita na čele s Jiřím Bažantom, Jaromírom Vomáčkom a Bohuslavom Ondráčkom.

Bratislava 3. mája (TASR) - Václav Neckář oslávi v októbri tohto roku 80. narodeniny. Vydavateľstvo Supraphon začína oslavu Neckářovho jubilea už v týchto dňoch reedíciou jeho prvého albumu, ktorý vyšiel pod názvom Václav Neckář zpívá pro mladé. TASR o tom informovala PR manažérka Adriana Nievelt.

Reedícia tohto albumu nie je ani zďaleka určená len pre pamätníkov. Ikonické piesne ako Tu kytaru jsem koupil kvůli tobě či Lékořice dnes už zľudoveli. Album vychádza v reedícii na vinyle. Pre fanúšikov vychádza aj na CD a digitálne, v oboch prípadoch s mnohými bonusmi.

Neckářov jubilejný rok sa začína ohliadnutím za jeho prvým albumom. Ako bolo vtedy zvykom, šlo o výber predovšetkým singlov, v tomto prípade výlučne z rokov 1965 a 1966. Bola to éra rýchleho nástupu tohto legendárneho českého umelca, ktorého podporili tvorcovia okolo Divadla Rokoko, Tanečného orchestra Čs. rozhlasu či kapely Mefisto. V tej dobe spevákov bežne sprevádzali big bandy i malé elektrifikované súbory, pretože repertoár bol pomerne rôznorodý. Na debute sa tak vedľa seba objavili piesne skoro swingové, skoro westernové, skoro bigbítové i skoro komediálne, všetky obdivuhodne držiace pohromade vďaka Václavovmu typickému chlapčenskému, optimistickému hlasu, ktorý bol jedinečný a nemal konkurenciu.

Na hitových singloch pracovala vtedajšia skladateľská elita na čele s Jiřím Bažantom, Jaromírom Vomáčkom a Bohuslavom Ondráčkom. Texty doplnili nemenej skúsení Jan Schneider či Ivo Fischer.

Debutový album je po obsahovej i formálnej stránke retro v tom najlepšom zmysle slova vrátane titulnej fotografie. Reedícia má nový mastering, rekonštruovaný obal a vinyl hmotnosť 180 gramov. Hudobný dramaturg a novinár Miloš Skalka k reedícii vhodne vybral desať bonusových piesní pre CD a digitálnu verziu.

"Mladosť z názvu už síce pre poslucháčov neplatí a Václav bude mať tento rok 80, čas však túto bitku prehráva. Ľahko zapamätateľné, textovo chytré a dobovo pestrofarebné pesničky mali, majú a vždy budú mať svojich vďačných fanúšikov v každom veku," dopĺňa šéfproducent Supraphonu Karel Deniš.

Václav Neckář pripravuje na jeseň tohto roka, konkrétne na 22. októbra, špeciálny narodeninový galakoncert v Divadle Hybernia s mnohými hosťami. Vydavateľstvo pripravuje pre jeho fanúšikov ďalšie prekvapenie v podobe exkluzívnych nahrávok na 4CD.